Preskočiť na obsah

Quietus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Antoninián uzurpátora Quieta

Quietus alebo Titus Fulvius Iunius Quietus (* † 261) bol uzurpátor rímskeho trónu, ktorý ovládal spolu so svojim bratom Macrianom v rokoch 260 – 261 východné provincie impéria. Jeho otcom bol správca vojenskej pokladne a dozorca nad zásobovaním Fulvius Macrianus, matkino meno je neznáme.

Quieta a Macriana dal vyhlásiť za cisárov asi v septembri 260 ich otec. Chcel tak využiť mocenské vákuum, ktoré vzniklo po zajatí cisára Valeriána Peržanmi. Pretože obaja uzurpátori boli ešte veľmi mladí, fakticky za nich vládol tandem Macrianus Starší – Ballista (prefekt pretoriánov). Quietus a jeho brat boli v podstate len nastrčenými figúrkami.

Potom, ako Macrianus Starší a Mladší odtiahli v roku 261 na Západ proti cisárovi Gallienovi, zostal Quietus na Východe a pod Ballistovým dozorom spravoval tamojšie provincie. Na jeseň toho roku, keď už bolo jasné, že macrianovské ťaženie proti Gallienovi stroskotalo, vtrhol palmýrsky knieža Odaenathus ku Quietovmu sídelnému mestu Emese a vyzval posádku, aby sa vzdala. Jeho príkaz najprv odmietli, neskôr však Quieta zavraždili samotní Emesania.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]