Rákociovské povstanie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Rákociho povstanie)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Rákociovské povstanie (staršie: rákócziovské povstanie, rákóczyovské povstanie, rákocziovské povstanie, rákoczyovské povstanie, rákóciovské povstanie [o pravopise pozri článok Rákoci])[1] alebo Rákociho povstanie (staršie: Rákócziho povstanie, Rákóczyho povstanie, Rákocziho povstanie, Rákoczyho povstanie, Rákóciho povstanie)[2][3][4] môže byť:

Poznámka: Tvar Rákociho (resp. staršie pravopisné varianty uvedené hore v zátvorke) povstanie sa najčastejšie vzťahuje na Povstanie Františka II. Rákociho (išlo o najväčšie z uhorských protihabsburských povstaní).[3]

Zdroje[upraviť | upraviť kód]

  1. rákócziovské povstanie. In: Malá encyklopédia Slovenska A – Ž. 1. vyd. Bratislava : Veda, 1987. 664 s. S. 433.
  2. Dejiny Československa : (učebné texty pre 2. a 3. ročník strednej všeobecnovzdelávacej skoly, pre 3. a 4. ročník gymnázia, a pre 2. ročník strednej odbornej školy). Bratislava : Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1970. 418 s. S. 93.
  3. a b Dejiny Slovenska. 1. vyd. Zväzok 1 : Od najstarších čias do roku 1848. Bratislava : Vydavateľstvo SAV, 1961. 628 s. S. 335.
  4. DANGL, Vojtech. Slovensko vo víre stavovských povstaní. 1. vyd. Bratislava : Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1986. 216 s. S. 192.


Symbol rozcestia

Toto je rozlišovacia stránka. Obsahuje rozličné významy uvedeného hesla.

Ak ste sa sem dostali cez odkaz v článku, prosím, vráťte sa a opravte ho tak, aby odkazoval priamo na najvhodnejší význam.