ROSAT

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 12:03, 27. august 2008, ktorú vytvoril Thijs!bot (diskusia | príspevky) (robot Pridal: lt:ROSAT)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šablóna:Infobox vesmírny ďalekohľad

ROSAT (ntgen Satellite) je družicové observatórium sledujúce objekty v röntgenovom žiarení. Postavila ho firma Dornier Systems GmbH (Nemecko) a nad rušivú clonu atmosféry bolo vynesené raketou Delta v roku 1990.

Jeho hlavným prístrojom bol röntgenový ďalekohľad s označením XRT (X-Ray Telescope), v ktorého ohniskovej rovine pracoval buď proporcionálny počítač, alebo snímač obrazu s vysokým rozlíšením. Okrem toho obsahovala aj širokouhlú kameru WFC (Wide Field Camera). Napájanie zabezpečovali jeden pevný a dva vyklápacie solárne panely. Už počas prvého pol roka činnosti počas prehliadky celej oblohy družica objavila 80 000 röntgenových zdrojov a 500 zdrojov žiariacich v oblasti extrémneho ultrafialového žiarenia. Po zvyšok misie (do roku 1998) sonda vykonávala pozorovania vybratých röntgenových zdrojov. Celkový počet zdrojov pozorovaných družicou ROSAT je vyše 120 000.

ROSAT sa považuje za priekopníka röntgenovej astronómie. Na jeho prácu v roku 1999 nadviazalo ďalšie röntgenové observatórium Chandra.

Externé odkazy