Preskočiť na obsah

reCAPTCHA

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

reCAPTCHA je projekt implementácie systému CAPTCHA pre pomoc pri digitalizácii kníh. V prvom kroku reCAPTCHA vezme slovo zo skupiny naskenovaných slov, ktoré OCR nedokáže rozpoznať. Neskôr ho predloží človeku na rozpoznanie (podobným spôsobom ako CAPTCHA).

Ako to pracuje[upraviť | upraviť zdroj]

Na overenie toho, či človek rozpoznal slová správne, sa zobrazujú naraz dve slová. Jedno slovo je známe a druhé pochádza zo skupiny nerozpoznaných slov. Ak užívatelia vložia jedno slovo správne, je predpoklad, že aj druhé slovo by malo byť vložené správne. Užívateľovi nie je známe, ktoré z dvoch zobrazených slov je známe a ktoré nie. Napriek tomuto opatreniu je ešte každé slovo overené viackrát, aby sa tým potvrdila jeho správnosť.

Nevýhody[upraviť | upraviť zdroj]

Najväčšou nevýhodou je, že kým CAPTCHA testy sa vykonávajú lokálne, reCAPTCHA testy si vyžadujú prenos dát z centrálneho servera projektu reCAPTCHA, ktorý je jediným zdrojom nerozpoznaných slov. Projekt reCAPTCHA poskytuje zásuvné moduly ako voľne dostupnú službu pre registrovaných užívateľov. Výnimkou sú iba veľké organizácie, ktoré vyžadujú prenosy veľkého objemu dát alebo špeciálne služby - tieto musia za službu platiť.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]