Revolučná organizácia 17. novembra

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Revolučná organizácia 17. novembra (grécky Επαναστατική Οργάνωση 17 Νοέμβρη, Epanastatiki Organosi dekaefta Noemvri), ( tiež známa ako 17N ) je grécka marxistická organizácia sformovaná v roku 1973. Meno skupiny sa vzťahuje na deň krvavého potlačenia vzbury na Aténskej polytechnickej univerzite, kde v roku 1973 študenti protestovali proti gréckej vojenskej diktatúre.

Od roku 1975 do roku 2000 sa tejto mestskej partizánskej skupine prisudzuje zodpovednosť za zabitie 23 ľudí v 103 útokoch proti americkým, diplomatickým a gréckym cieľom. Medzi najprominentnejšie obete 17N patrí napr. Richard Welch, atašé CIA v Aténach, zastrelený 23. decembra 1975, Pavlos Bakoyannis, člen hlavnej gréckej stredo-pravicovej strany Nová demokracia zabitý v septembri 1989, Nikos Momferatos, vydavateľ konzervatívnych novín Apogevmatini zastrelený v r. 1985, či viacero amerických vysokých vojenských dôstojníkov a tureckých diplomatov pôsobiacich v Grécku. Poslednou obeťou sa stal vojenský atašé britskej ambasády Stephen Saunders 8. júna 2000.

Skupina sa podľa všetkého rozpadla v roku 2002 po zatknutí a odsúdení viacerých jej členov, vrátane jej údajných lídrov Alexandrosa Giotopoulosa a Dimitrisa Koufodinasa. Grécky činitelia sa však domnievajú, že vedľajšie odnože tejto skupiny sú stále aktívne, vrátane Revolučného boja , skupiny ktorá sa prihlásila ku granátometnému útoku na americkú ambasádu v Aténach v januári roku 2007.