Ritter Pásmán

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ritter Pásmán

Ritter Pásmán je opera, ktorú skomponoval Johann Strauss ml. Premiéra sa konala 1. januára 1892 v Hofoper (dnes Wiener Staatsoper). Libreto napísal Ludwig von Dóczy podľa epickej balady maďarského básnika Jánosa Aranya.

Johann Strauss sa dlhší čas pokúšal presadiť v dvornej opere. Predtým v nej síce uviedli operetu Cigánsky barón (ktorý sa svojím hudobným bohatstvom veľmi blíži k opere), ale tentoraz od neho chceli nejakú novinku. Strauss sa teda rozhodol napísať operu. Dóczyho libreto bolo však pre operu nevhodné a Strauss ani po dlhej námahe naň nedokázal skomponovať nijako výraznú hudbu, navyše v nej pomiešal príliš veľa hudobných štýlov. Výsledkom bol najväčší debakel v autorovom živote, keď jeho opera dosiahla iba 8 repríz.

Obsah[upraviť | upraviť zdroj]

Kráľ sa inkognito potuluje po svojej krajine a zapáči sa mu manželka rytiera Pásmána, od ktorej lsťou vyláka bozk na čelo. Urazený rytier sa ide sťažovať na kráľovský dvor, netušiac, že neznámy cudzinec bol sám kráľ. Kráľovský šašo vydávajúc sa za kráľa rozhodne, že rytier má právo pobozkať manželku toho, kto sa proti nemu previnil. Kráľovná k nemu pristúpi dobrovoľne. Uvidí to kráľ a chce rytiera potrestať za jeho trúfalosť. Ibaže kráľovná aj dvorania sa vyjadria, že išlo len o spravodlivosť.