Preskočiť na obsah

Robí sa to trikom

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Robí sa to trikom
They Do It with Mirrors

Autor Agatha Christie
Pôvodný jazyk angličtina
Krajina vydania Spojené kráľovstvo
Nakladateľstvo originálneho vydania Dodd, Mead and Company
Dátum 1. vydania originálu 1952
Literárny žáner detektívny román

Robí sa to trikom (angl. They Do It with Mirrors) je detektívny román Agathy Christie, ktorý prvýkrát vyšiel v roku 1952 a ktorého hlavnou postavou je slečna Marplová.

Obsah[upraviť | upraviť zdroj]

Slečna Marplová navštívi svoju dlhoročnú priateľku Ruth van Rydockovú počas svojho každoročného výletu do Londýna. Poznajú sa už od mladosti, keď sa slečna Marplová prvýkrát stretla s Ruth a jej sestrou Carrie Louise počas pobytu vo Florencii. Ruth a Carrie Louise sa nakoniec vydali (a to niekoľkokrát), pričom Ruth sa usadila doma v Amerike a Carrie Louise sa presťahovla sa Anglicka.

Carrie a slečna Marplová sa nevideli dvadsať rokov, takže je potrebné sa s Ruth podeliť o všetky novinky. Prvý manžel Carrie Louise bol milionár a filantrop Eric Gulbrandsen. Jej druhý manžel bol márnotratník Johnny Restarick, ktorý ju opustil a zahynul pri autonehode. Tretí manžel, Lewis Serrocold, je ďalší ľudomil, ibaže svet chce napravovať pomocou peňazí svojej ženy. Jeho súčasný projekt spočíva v napravovaní mladistvých delikventov, a tak ich panstvo Stonygates premenil na internát pre chlapcov. Ruth sa však obáva, že všetko nie je úplne v poriadku.

Slečna Marplová prichádza na Stonygates a skutočne jej veci pripadajú podivne pokrivené. Peňazí je viac než dosť, no aj tak je všade zreteľne poznať, ako sa ich nedostáva. Svedčia o tom otlčené riady aj potreba naliehavých opráv v celom dome. To všetko pripadá divné aj členovi správnej rady ústavu Christianovi Gulbrandsenovi, zvlášť potom ako neohlásene navštívi domov a starostlivo sa vypytuje slečny Marplovej na zdravie Carrie Louise, zvlášť na jej srdce. Onedlho potom je Gulbrandsen zastrelený vo svojej izbe a list, ktorý v tej chvíli písal, záhadne zmizne.

Adaptácie[upraviť | upraviť zdroj]

  • 1985 – CBS Television / slečnu Marplovú si zahrala Helen Hayesová;
  • 1991 – BBS Television / slečnu Marplovú si zahrala Joan Hicksonová;
  • 2008 – ITV Television / slečnu Marplovú si zahrala Julia McKenzie;

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • M. Bunson: Encyklopédia Agathy Christie