Rodisko Jána Žižku v Trocnove

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Súradnice: 48° 54' 23” s. š., 14° 35' 46” v. d.

Základy tzv. Žižkovho dvorca

Rodisko Jána Žižku v Trocnove je lokalita pozostávajúca zo základov stavieb a niekoľkých objektov pripomínajúcich osobnosť Jána Žižku, ktorý sa tu narodil. Trocnov je mestskou časťou mesta Borovany v okrese České Budějovice v Juhočeskom kraji.

Areál[upraviť | upraviť kód]

Areál rodiska Jána Žižku v Trocnove tvorí pomník a expozícia, ktoré pripomínajú nielen Žižkovu osobnosť, ale celé husitské revolučné hnutie. Zahrňuje zrúcaniny dvorcov, Žižkovho a Mikešovho, pamätník s expozíciou umiestnený v bývalom poplužnom dvore borovanského kláštora, správcov dom a Žižkov pomník, dielo sochára J. Malejovského a architekta Z. Beneša. Do areálu patria aj rybníky Žižkovec, Grandlový, Horný a Dolný. Vysoký dub, miesto, kde sa podľa legendy Žižka narodil, od roku 1908 pripomína pomník s nápisom.

História[upraviť | upraviť kód]

Trocnov leží južne od Českých Budějovíc, uprostred malebnej juhočeskej krajiny. Pôvodne tu stál dvorec trocnovských zemanov. V 14. storočí sa v zachovaných prameňoch spomínajú dva dvorce. Na jednom z nich sa okolo roku 1360 narodil zemanovi Řehořovi a jeho manželke Jane syn Ján.

V roku 1679 oba dvorce zbúrali a neďaleko vystavali poplužný dvor. Za protireformácie zoťali aj legendárny dub, s ktorým bola spojená stále živá legenda o Žižkovom narodení. Na jeho mieste postavili kaplnku zasvätenú sv. Jánovi Krstiteľovi. Tradícia však bola silnejšia, než úsilie zničiť Žižkovu pamiatku - kaplnku volali Žižkovou. Dnes na jej mieste stojí skupina kameňov, pomník označujúci miesto Žižkovho narodenia. Druhá polovica kameňa s nápisom (údajne kameň pochádzal z prahu trocnovského dvora) bola v roku 1868 vložená do základov Národného divadla v Prahe.

Archeologický prieskum[upraviť | upraviť kód]

Na prieskume Trocnova pracovali Žižkovi ctitelia už od začiatku 20. storočia. Podrobnejší prieskum sa uskutočnil v roku 1921, keď sa začalo s vykopávkami dvorca označeného ako dvorec Žižkovho strýka Mikeša.

Až v roku 1958 sa uskutočnil archeologický prieskum celého areálu a identifikovalo sa miesto Žižkovho dvorca ležiaceho na mieste križovatky cesty z Ostrolovského Újezdu a Radostíc. Išlo o dvojpriestorovú kamennú stavbu. Z poplužného dvora, ktorý bol vybudovaný z muriva obidvoch trocnovských majetkov, bol zhotovený pamätník. Dominantou celého areálu je od roku 1958 veľký žulový pomník Jána Žižku.

Celý areál zviazaný s jednou z najvýznamnejších osobností českých dejín je zapísaný do zoznamu českých národných kultúrnych pamiatok.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Stránka o pamätníku Jána Žižku