Rotavírus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Rotavírus (Rotavirus) je rod RNA- vírusov z čeľade Reoviridae.

Je veľmi odolný aj voči éteru, chlórovanej pitnej vode, ale je citlivý na roztoky jódu a alkoholu.[1] Rotavírus je agresívny vírus, ktorý spôsobuje najmä u detí od 6 mesiacov do 5 rokov nepríjemné gastroenteritídy sprevádzané nevoľnosťou a vážnymi hnačkami. Existuje niekoľko sérologických skupín označených A až G, pričom pre ľudí sú nebezpečné typy A, B a C, ktoré jestvujú vo viacerých zemepisných variantoch. V Európe sa najčastejšie vyskytuje v jesennom a zimnom období, v iných častiach sveta v chladnejších obdobiach alebo v obdobiach dažďov. Rotavírus má pod mikroskopom tvar kolesa s lúčmi. Vstupuje do tela pomocou znečistených rúk a predmetov. Na vzduchu dokáže prežiť niekoľko dní. Rotavírus je najčastejším pôvodcom hnačky u detí na celom svete. Človek si imunitu buduje postupne, v dospelosti sa ťažší priebeh vyskytuje len ojedinele, skôr pri stretnutí s exotickými kmeňmi (napr. v cudzine).

Až 95 % detí prekoná rotavírusovú gastroenteritídu pred dožitým 5. rokom života. Najčastejšie však ide o deti vo veku do dvoch rokov. Najmä prvý kontakt s rotavírusmi u najmenších detí sa môže premeniť na ťažký stav, ktorý sprevádzajú silné hnačky, vracanie a dehydratácia organizmu.

Príznaky[upraviť | upraviť zdroj]

Rotavírus sa dostáva do tela z okolitého prostredia prostredníctvom zažívacieho traktu. Aktivácia a symptómy sú evidentné od 24 do 48 hodín. Rotavírus postihuje sliznicu tráviaceho systému.

Infekcia sa prejavuje viacerými symptómami. Od vracania a krátkotrvajúcej miernej vodnatej hnačky až po závažný zápal tenkého čreva, ktorý je sprevádzaný životohrozujúcou stratou tekutín. Okrem toho sa často vyskytujú bolesti brucha a horúčka. Vracanie a horúčka ustupujú v priebehu 2-3 dní, kým hnačka pretrváva 5-8 dní.

Pri bežnej rotavírusovej infekcii choroba odznie do siedmich dní.

Následky komplikovanejšej rotavírusovej infekcie[upraviť | upraviť zdroj]

Rotavírusová infekcia môže zanechať aj nepríjemné následky. Často sa hnačka podpíše na stave tenkého čreva. Pri jeho poškodení je nutné dodržovať bezlaktózovú diétu počas celého života. Rotavírusová infekcia je rizikovým faktorom autoimúnne podmienených ochorení, napr. celiakie a cukrovky I. typu.

Prevencia[upraviť | upraviť zdroj]

Pod prevenciou sa rozumejú zvýšené hygienické opatrenia ako umývanie rúk, eliminovanie kontaktu rúk a úst, dezinfekcia využívaných plôch a priestorov. Najúčinnejšie je však očkovanie vakcínami proti rotavírusom. V súčasnosti sa podáva vakcína bezbolestne a teda bez použitia injekčnej ihly. V Európe je najpoužívanejšia vakcína Rotarix. Archivované 2015-04-01 na Wayback Machine

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. J. Beran, J. Havlík a kol.: Lexikon očkování, Maxdorf Jessenius, Praha 2008

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Rotavírus