Rytier Roland
Rytier Roland (starofransky Hruodland, taliansky Orlando) je pololegendárna postava renesančnej literatúry, hlavný paladín Karla Veľkého.
Historická postava[upraviť | upraviť zdroj]
Má sa za to, že predobrazom legendy je skutočný rytier, azda synovec Karla Veľkého, ktorý padol v roku 778 boji proti kresťanským Baskom počas Bitky o Roncevauxský priesmyk v Pyrenejách. Existuje o tom historická zmienka v diele Vita Karoli Magni (Život Karla Veľkého) od jeho dvorana a životopisca Einharda. Spomína sa v nej „Roland, pán Bretónskej marky“ (lat. Hruodlandus Brittannici limitis praefectus), ktorý padol v súboji spolu s inými rytiermi.
Literárna postava[upraviť | upraviť zdroj]

Pútnici do španielskeho Santiago de Compostela potom šírili ústnu tradíciu o chrabrom rytierovi po celej Európe. Stovky rokov po svojej smrti sa rytier Roland stal hlavnou postavou Rolandovej piesne, balady z 12. storočia, ktorá opisuje jeho smrť v tejto bitke na rozdiel od skutočnosti v bitke proti moslimom.
Neskorší autori piesní žánru chanson de geste a renesančných epických balád ako Zaľúbený Roland (Orlando innamorato) alebo Zúrivý Roland (Orlando furioso) asi nemali snahu o historickú presnosť.
Od 15. storočia zdobí podobizeň rytiera Rolanda mnohé európske mestá, najstaršia socha z roku 1404 sa nachádza v Brémach.
Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]
Commons ponúka multimediálne súbory na tému Rytier Roland