Sľub vernosti

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vlajka Spojených štátov

Sľub vernosti alebo prísaha vernosti vlajke Spojených štátov amerických (anglicky: The Pledge of Allegiance to the flag of the United States of America) je prísahou lojality Američanov svojej krajine. Pôvodný text napísal Francis Bellamy už v roku 1832. So sľubom sa možno stretnúť na mnohých rôznych verejných akciách, v niektorých štátoch recitujú sľub vlajke študenti a učitelia základných a stredných škôl každé ráno (napr. v štáte New York).

Počas recitácie prísahy je nutné stáť v pozore s pravou rukou na srdci. Civilisti stoja s obnaženou hlavou čelom k vlajke. Uniformované osoby sľub nerecitujú, iba salutujú.[1]

Text prísahy[upraviť | upraviť zdroj]

Súčasný text prísahy vernosti používaný od roku 1954:

I pledge allegiance to the flag of the United States of America, and to the Republic for which it stands: one Nation under God, indivisible, with Liberty and Justice for all.
Prisahám vernosť vlajke Spojených štátov amerických a republike, ktorú predstavuje (symbolizuje): jeden nedeliteľný národ, pred Bohom, so slobodou a spravodlivosťou pre všetkých.

Historický vývoj textu[upraviť | upraviť zdroj]

Študenti recitujú sľub vernosti (1899)
  • Text prísahy v roku 1892:

“I pledge allegiance to my flag and the republic for which it stands: one nation indivisible with liberty and justice for all.”

"I pledge allegiance to my flag and to the republic for which it stands: one nation indivisible with liberty and justice for all."

"I pledge allegiance to the flag of the United States and to the republic for which it stands: one nation indivisible with liberty and justice for all."

"I pledge allegiance to the flag of the United States of America, and to the republic for which it stands: one nation indivisible with liberty and justice for all."

  • Súčasný text prísahy od roku 1954:

"I pledge allegiance to the flag of the United States of America and to the republic for which it stands: one nation under God, indivisible, with liberty and justice for all."

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://uscode.house.gov/download/pls/04C1.txt

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Slib věrnosti na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).