Sacsayhuamán

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 13:56, 11. marec 2013, ktorú vytvoril Addbot (diskusia | príspevky) (Bot: Odstránenie 22 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q828336))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sacsayhuamán, pohľad z boku

Sacsayhuamán alebo Sacsaihuaman (obidve po španielsky; po slovensky aj Sacsayhuaman; po kečuánsky Saksaywaman, Saksaq Waman alebo Sasa Waman, doslova "Orlie hniezdo") je inkská "pevnosť" z obrovských dôsledne opracovaných a exaktne do seba zapadajúcich kamenných blokov pri meste Cusco vo výške 3 600 m n. m. Podľa tradície ju naplánovali za inku Pachacuteka Yupanquia (1438-1471) a postavili za Huaynu Capaka (1493-1527), vraj ju stavalo 30 000 Indiánov 70 rokov. Podľa archeológov je - prinajmenšom jej spodná časť - oveľa staršia.

Podľa legiend slúžila vraj ako "Dom Slnka" a nie ako pevnosť, ako si mysleli Španieli. Keď pred týmito mohutnými kamennými blokmi stáli prví španielski dobyvatelia, mnohí z nich si mysleli, že to musí byť dielo diabla. Sacsayhuamán totiž pozostáva z troch nad sebou terasovito postavených hradieb, z ktorých každá je dlhá viac ako 365 metrov. Niektoré kamenné bloky dosahujú úctyhodnú veľkosť a váhu, najväčšie z nich merajú 5x5x4 metre a ich váha je odhadnutá na 128 ton. Otázkou ostáva ako Inkovia tieto obrovské kamenné bloky transportovali, ukladali a opracovávali. Jednotlivé bloky sú rôznych veľkostí a tvarov, presne do seba priliehajú, sú ukladané len na seba a bez akejkoľvek spojovacej hmoty. V prípade zemetrasenia, ktorých je v tejto oblasti veľa, kamene zapadnú späť na svoje miesta, a vďaka tomu sú škody po zemetraseniach minimálne.

Panoramatická fotografia - Sacsayhuamán, Peru
Panoramatická fotografia - Sacsayhuamán, Peru

Iné projekty