Salmonella enterica sérotyp typhi

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Salmonella enterica sérotyp typhi alebo nepresne Salmonella typhi je sérotyp baktérie Salmonella enterica z čeľade Enterobacteriaceae, ktorý je pôvodcom choroby známej ako brušný týfus.

Zaradenie[upraviť | upraviť kód]

Donedávna bola považovaná za samostatný druh, no podľa genetickej analýzy sa ukázalo, že rod Salmonella obsahuje len jeden druh – Salmonella enterica. Salmonella typhi a ostatné pre človeka patogénne salmonely patria do jej poddruhu I a je vlastne len sérotypom. Napriek tomu sa z konvencie naďalej ona i ostatné označujú svojimi „druhovými“ menami.

Základné informácie[upraviť | upraviť kód]

S.typhi je patogén adaptovaný na človeka, kde funguje ako fakultatívne vnútrobunkový parazit. Patrí do skupiny, ktorá vyvoláva septické ochorenia. Je to gram-negatívna pohyblivá tyčinka, ktorá rastie na bežných kultivačných pôdach. K jej hlavným antigénom patrí O-antigén bunkovej steny a H-antigén bičíka.

Faktory patogenity[upraviť | upraviť kód]

Príčinou jej patogenity je O-antigén, konkrétne jeho bočný reťazec, ktorý funguje ako blokátor fagocytózy a bráni aktivácií komplementu. Zjednodušene bráni tento antigén tomu, aby sa obranné mechanizmy človeka dostali baktérii „na telo“. Povrchové proteíny umožňujú prienik baktérie do buniek.

Ochorenie[upraviť | upraviť kód]