Samantha Reed Smithová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Samantha Reed Smithová
Samantha Reed Smithová
americká mierová aktivistka

Narodenie 29. jún 1972
Houlton, Maine, USA
Úmrtie 25. august 1985 (13 rokov)
Auburn, Maine, USA

Samantha Reed Smithová (* 29. jún 1972, Houlton, Maine, USA – † 25. august 1985, Auburn,) bola americká mierová aktivistka. Napísala aj knihu a hrala v televíznom seriáli.

Z mierových aktivít Samanthy Smithovej[upraviť | upraviť zdroj]

List Jurijovi Andropovovi a návšteva ZSSR[upraviť | upraviť zdroj]

Americká školáčka z Manchestru v štáte Maine, ktorá sa preslávila v USA aj v bývalom Sovietskom zväze počas studenej vojny napísala v roku 1982 novozvolenému generálnemu tajomníkovi Komunistickej strany Sovietskeho zväzu Jurijovi Andropovovi list, na ktorý dostala odpoveď, obsahujúcu osobné pozvanie k návšteve Sovietskeho zväzu. Toto pozvanie Samantha Smithová prijala. Navštívila Moskvu, Leningrad a známy pioniersky tábor v ukrajinskom Arteku na Kryme. S ťažko chorým Andropovom sa osobne nestretla, počas pobytu v Sovietskom zväze sa s ním porozprávala aspoň po telefóne.

Návšteva Japonska[upraviť | upraviť zdroj]

Samantha Smithová vzbudila široký záujem médií v oboch krajinách ako "vyslankyňa dobrej vôle" a "najmladší americký veľvyslanec". Ako mierová aktivistka navštívila so svojou matkou aj Japonsko, kde sa stretla s premiérom Yasuhirom Nakasonem a navštívila Medzinárodné sympózium mládeže v Kobe, kde predniesla prejav, v ktorom navrhla, aby si sovietski a americkí predstavitelia dvakrát ročne vymenili svoje vnučky, pretože by to podľa jej slov pomohlo k odvráteniu bombardovania a vojny. "Prezident by neprikázal bombardovať krajinu, v ktorej sa nachádza jeho vnučka" - zdôraznila mladučká Samantha Smithová vo svojom prejave.

Tragická smrť v detskom veku[upraviť | upraviť zdroj]

V auguste 1985 vo veku trinástich rokov tragicky zahynula pri leteckom nešťastí v americkom štáte Maine spolu so svojim otcom, keď sa vracali z návštevy Anglicka. Posádka malého dvojmotorového lietadla spoločnosti Bar Harbor Airlines (let číslo 1808) pri slabej viditeľnosti nezvládla pristátie a nikto z ôsmich ľudí nachádzajúcich sa v lietadle tragédiu neprežil.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]