Preskočiť na obsah

Sansára

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Sansára (-sanskritský a pálijský kmeň (písmom dévanágarí: संसार); sanskritský nominatív: sansárah; pálijský nominatív: sansáró; význam: "neustále putovanie") alebo nepresne samsára je v budhizme, hinduizme, džinizme a ďalších príbuzných nábožensko-filozofických systémoch pojem pre cyklickú existenciu, neustály kolobeh vzniku a zániku, v ktorom sa nachádzajú bytosti. Kým sú v sansáre, nachádzajú sa pod vplyvom ilúzií mysle a prežívajú utrpenie.

Toto utrpenie má svoju príčinu v negatívnych dojmoch, ktoré bytosti zasievajú svojim negatívnym konaním na úrovni tela, reči a mysle. Oslobodenie od utrpenia a od rušivých závojov negatívnych emócií, dosiahnuté skrze prebudenie, sa v budhizme nazýva nirvána, v hinduizme mókša.

Za nástroje pre prekonanie cyklickej existencie sú obvykle považované: morálne konanie (karmajoga, hinduizmus), uctievanie (hinduizmus), meditácia (hinduizmus, budhizmus) a askéza (hinduizmus a niektoré smery budhizmu).

Konečným vyslobodením zo sansáry je podľa budhistov parinirvána alebo veľká nirvána - definitívne oslobodenie, ktoré dosiahne prebudená bytosť (budha alebo arhat) v okamihu svojej fyzickej smrti.

V budhizme diamantovej cesty sú často pri spôsobe ako sa vyslobodiť zo sansáry spomínané tri piliere: verifikovateľné informácie, meditácia a prostriedky ako upevniť dosiahnuté úrovne vedomia.

Podľa Áčarju Šankaru je sansára kolobeh znovurodenia sa, z ktorého sa možno vyslobodiť (mókša) iba zbavením sa avidje [1].

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.