Sawaki Kódó

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sawaki Kódó
Kódó Sawaki v Zazene
Kódó Sawaki v Zazene
Rod. menoSawaki
Narodenie16. jún 1880
Cu (Mie), Mie (prefektúra) Japonsko
Úmrtie21. december 1965 (85 rokov)
Antaidži, Kjóto
Známy vďakaZenový majster školy Sótó
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Sawaki Kódó

Sawaki Kódó (jap. 澤木興道; * 16. jún 1880 – † 21. december 1965) bol významný japonský učiteľ sótó zenu 20. storočia. Je považovaný za jedného z najvýznamnejších zenových majstrov svojej doby za to, že priniesol zenovú prax do života laikov a spopularizoval starodávnu tradíciu šitia kesy.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Sawaki, menom Caikiši[1], sa narodil do zámožnej rodiny ako šieste dieťa. Jeho rodičia umreli, mama keď mal štyri roky, otec o tri roky neskôr. Keď mal 16 rokov utiekol z domu do kláštora Eiheidži, kde sa chcel stať mníchom. Neskôr cestoval do kláštora Sošindži, kde bol ordinovaný za mnícha v roku 1899 majstrom Koho Sawadom.

Kódó Sawaki se stal opátom kláštora Antaidži v roku 1949, keď bol ešte kláštor na severe Kjóta. Priviedol upadnutý zen 20. storočia nazad k jeho koreňom, ku praxi zazenu bez očakávania zisku. Spoločne so svojím žiakom róšim Učijamou Kóšóm premenil Antaidži z miesta, kde sa študovala budhistická teória textov ako šobógenzó, na miesto zasvätenej zenovej praxi čistého zazenu. Neskôr prebral starostlivosť o kláštor Antaidži róši Učijamom, ktorý bol ordinovaný v roku 1941, zatiaľ čo Sawaki cestoval po celom Japonsku a viedol seššiny (intenzívne týždenné meditácie zazenu, tzv. odosobnenia) na mnohých miestach zeme. Každý mesiac sa samozrejme podobný seššin konal aj v Antaidži. V roku 1692 sa Sawaki konečne natrvalo usadil v Antaidži, pretože sa mu začalo horšie chodiť. Učijama sa o neho staral až do jeho smrti v decembri 1695. Namiesto zložitých pohrebných obradov rozhodol róši Učijama usporiadať na počesť Sawakiho 49 dní dlhý seššin, aby týmto podtrhol Sawakiho dôraz na zazen, ktorý sa nedá nahradiť rituálmi a ceremóniami. 49-dňový seššin sa tiež stal počiatkom nového Antaidži štýlu. Seššin bez hračiek - žiadne kázanie o dharme, ani recitovanie sútier, žiadne kuseny (príhovory počas zazenu), kjósaku, ani samu (práce v kláštore).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. UCHIYAMA, KŌSHŌ; OKUMURA, SHOHAKU. The Zen Teaching of "Homeless" Kôdô.. [s.l.] : Wisdom Publications, 2014. ISBN 978-1-61429-048-3. S. 235–246.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Sawaki Kódó na českej Wikipédii.