Scudetto

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Scudetto

Scudetto (dosl. „malý štít“) je dekorácia nosená na dresoch talianskych klubov, ktoré zvíťazili v poslednej hranej sezóne najvyššej súťaže v danom športovom odvetví. Scudetto bolo vytvorené v 20. rokoch 20. storočia na počesť víťaza národnej talianskej futbalovej ligy. Prvým klubom, ktorý scudetto nosil na svojich dresoch bol v roku 1924 Janov CFC. Postupom času si tento zvyk osvojili aj niektoré iné športové odvetvia. Neskôr sa zvyk nosiť znak scudetto na dresoch rozšíril aj do ostatných športov.

Pôvod[upraviť | upraviť zdroj]

Vynálezcom Scudetto bol pravdepodobne taliansky básnik a autor divadelných hier Gabriele D'Annunzio. V mladosti bol D'Annunzio nadšeným priaznivcom futbalu a v roku 1887 si kúpil v Londýne koženú loptu od rovnakého výrobcu, ktorý zásoboval English Football League (EFL) [1].

Neskôr, v roku 1920, bolo anektované vtedajšie rakúsko-uhorské mesto Fiume (dnešná Rijeka v Chorvátsku) a pripojené k Taliansku. D'Annunzio navrhol, aby miestny klub na svojom drese nosil malý štít s talianskou trikolórou ako symbol talianskej zvrchovanosti nad mestom [2].

V roku 1924 Talianska futbalová federácia (FIGC) schválila rozhodnutie oceniť víťaza ligy tým, že mu umožní nosiť znak Scudetto na svojich dresoch. Od tej doby sa scudetto stalo symbolom úradujúceho šampióna ktorejkoľvek talianskej ligovej súťaže.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Fantagazzetta: 150 anni di D'Annunzio, l'ideatore dello scudetto sulle Maglie da gioco [online]. [Cit. 2019-05-12]. Dostupné online. Archivované 2017-10-20 z originálu.
  2. Chi ha inventato lo "scudetto"?

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Scudetto na českej Wikipédii a Scudetto na anglickej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Scudetto