Search engine

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
V užšom zmysle sa ako search engine označuje len web search engine, pozri web search engine.

Search engine (do slovenčine prekladané ako: prieskumový stroj, vyhľadávač, vyhľadávací nástroj, vyhľadávací prostriedok, vyhľadávací stroj, vyhľadávacia služba, vyhľadávací program, v bežnom jazyku len vyhľadávač) je počítačový systém či program, ktorý umožňuje používateľovi zadať nejaký ľubovoľný alebo špecifikovaný vyhľadávaný výraz a dostať z veľkého objemu dát (napr. v domácom počítači alebo na internete) informácie, ktoré sú v súlade s týmto dopytom (napr. informácie, ktoré obsahujú to, čo je hľadané, alebo ktoré súvisia s tým, čo je hľadané). Ako search engine sa označujú aj webové stránky, ktorých hlavnou funkciou je poskytovanie takéhoto systému či programu. Termín search engine v užšom zmysle nezahŕňa metasearch engines, v širšom zmysle ich zahŕňa.

Ako internet search engine (po slovensky: internetový prieskumový stroj, internetový vyhľadávač, internetový vyhľadávací nástroj... atď. ako hore) sa označuje buď search engine, na ktorý sa pristupuje cez internet, alebo search engine, ktorého zdrojom vyhľadávania je internet (t.j. WWW (web search engine), Usenet (Usenet search engine) a pod.). V slovenčine sa ako internetový prieskumový stroj, internetový vyhľadávač atď. (nepresne ale často) prekladá aj anglické web search engine (pretože je tendencia vyhýbať sa prídavnému menu "webový").

Ako online search engine (po slovensky: online prieskumový stroj, online vyhľadávač, online vyhľadávací nástroj... atď. ako hore) sa označuje search engine, pri ktorého výkone činnosti dochádza k výmene dát v rámci nejakej počítačovej siete, najčastejšie to je internet search engine.

Ako full-text search engine (po slovensky: fulltextový/plnotextový/celotextový prieskumový stroj, fulltextový/plnotextový/celotextový vyhľadávač, fulltextový/plnotextový/celotextový vyhľadávací nástroj ...atď. ako hore) sa označuje search engine, ktorý vykonáva plnotextové vyhľadávanie.

Delenia[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa zdroja vyhľadávania sa rozlišuje:

Podľa druhu vyhľadávaných dát sa rozlišuje:

Podľa šírky záberu:

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]