Semtex

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Disambig.svg O nápoji pozri Semtex (nápoj).

Semtex 1A a Semtex Hplastické trhaviny, ktoré sa využívajú na špeciálne trhacie práce, deštrukčné práce, ako počinové nálože a na vojenské účely. Semtexy boli v 70. a 80. rokoch 20. storočia obľúbené trhaviny medzinárodných teroristických skupín, pretože sa dali relatívne ľahko získať a sú vysoko účinné. Veľké dodávky priemyslových trhavín v tomto období smerovali do Lýbie, Vietnamu, ale vyvážali sa i do Irskej republiky a Veľkej Británie a mnohých ďalších krajín. Osobitou vlastnosťou plastických trhavín Semtex bolo, že nemali žiadny pach, takže sa nedali vystopovať stopovacími psami (v 70. rokoch to ale bolo takmer neznáme odvetvie kynológie), ani zistiť detektormi výbušnín na princípe analýzy plynov a pár (v 70. rokoch zaberal taký detektor väčšiu dodávku). Je to vedľajší dôsledok použitia kvalitných surovín. Ďalšou podobnou vlastnosťou Semtexu bolo, že po ňom nezostávali žiadne stopy, žiadne zvyšky nezdetonovanej trhaviny v mikrotrhlinách, ktoré by umožnili identifikovať druh trhaviny - na použitie semtexu sa usudzovalo práve len z nedostatku stôp umožňujúcich identifikovať trhavinu, priamy dôkaz použitia neexistuje. Priemyselné plastické trhaviny Semtex sú preto od začiatku 90. rokov 20 storočia značkované pachovými (nitroestery a aromatické nitrolátky) a špeciálnymi anorganickými prísadami, aby sa dali identifikovať podľa pachu a stôp na mieste výbuchu.

Semtex pripravili koncom 50. rokov 20. storočia na vývojovom pracovisku VCHZ Syntézia Pardubice. Niekedy sa ako vynálezca uvádza Stanislav Brebera, chemik firmy VCHZ Syntézia, v roku 1966. Prvýkrát ho vyrobila česká firma VCHZ Syntezia Semtín (dnes Explozia). Výbušnina je pomenovaná podľa Semtína - predmestia Pardubíc v Čechách - SEMTín EXplosia. Trhavina pozostáva z veľkej časti z PETN a RDX, zvyšok je butadiénstyrénový kaučuk. Pôvodný výrobok bol označovaný Semtex B1 a bol určený pre armádu ako náplň odmínovacích zariadení (výbušných šnúrových odmínovačov), neskôr bola plastická trhavina pod označením Semtex 1A uvoľnená na civilné použitie v Československu. Semtex H bol určený predovšetkým na export.

Semtex H Semtex 1A
PETN 49,8 % 94,3 %
RDX 50,2 % 5,7 %
farbivo Sudan I (červeno-oranžový) Sudan IV
antioxidant N-fenyl-2-naftalamín detto.
zmäkčovadlo n-oktyl-ftalát, butylcitrát detto.
spojivo butadiénstyrénový kaučuk detto.

Pod značkou "Semtex" sa nevyrábal len "Semtex A" a "Semtex H", ale celá pestrá skupina priemyslových trhavín určená na trhacie práce, tvarovanie výbuchom a špeciálne činnosti. Existovali trhaviny tuhé, dodávané vo forme plochých dosiek a tehličiek, trhaviny plastické i trhaviny práškové/granulované. Dnes sa z celej tejto skupiny priemyslových trhavín vyrába okrem plastických trhavín Semtex 1A, Semtex 1H, Semtex 10 a Semtex 10-SE už len práškový Semtex S 30 určený na tvarovanie výbuchom a špeciálne trhacie práce.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]