Service pack

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Service pack (skrátene SP) alebo opravný balík je súbor aktualizácií, opráv a/alebo vylepšení počítačového programu, ktorý je dodávaný vo forme jedného inštalačného balíka. Veľa spoločností ako napr. Microsoft alebo Autodesk obvykle vydáva service pack vtedy, keď počet individuálnych záplat pre konkrétny program presiahne určitý (ľubovoľne stanovený) limit. Inštalácia service packu je jednoduchšia a menej náchylná na chyby ako inštalácia veľkého množstva individuálnych záplat, toto platí ešte viac pri aktualizácií viacerých počítačov cez sieť.

Service packy sú obvykle číslované a odkazuje sa ne skrátene ako na SP1, SP2, atď.[1] Je potrebné však spomenúť, že niekedy môžu okrem oprav chýb priniesť úplne nové vlastnosti, ako to bolo v prípade SP2 pre Windows XP.

Inkrementálne a kumulatívne SP[upraviť | upraviť zdroj]

Service pack môže byť inkrementálny, čo znamená, že obsahuje aktualizácie, ktoré neboli súčasťou predchádzajúcich service packov alebo, čo býva častejšie, kumulatívny, čo znamená, že jeho súčasťou je obsah jeho predchodcov. V prípade produktov Microsoftu sa inkrementálne aktualizácie označujú ako service release. Napríklad, Office 2000 musí byť upgradovaný na service release 1 (SR1) pred inštaláciou SP2.

Pre konkrétny program je bežné, že jeho service packy sú buď inkrementálne alebo kumulatívne. Z tohto dôvodu sa často označujú ako celý súbor programových service packov ako napr. Service packy pre Microsoft Windows sú kumulatívne.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Poznámky[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Opačným príkladom je Microsoft SQL Server 2000 Service Pack 3a

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]