Sfyrnovité

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sphyrna lewini

Sfyrnovité (iné názvy: mlatkohlavé/kladivohlavé žraloky, žraloky kladiváky; lat. Sphyrnidae) sú čeľaď radu Carcharhiniformes.

Najznámejší z čeľade je rod Sphyrna, ktorý zahŕňa 8 recentných druhov, ktorých typickým a zvláštnym znakom je sploštený tvar hlavy, ktorý zhora pripomína kladivo. Oči sa nachádzajú na jej bokoch. Dôvody, prečo majú sfyrny takú zvláštnu anatómiu, zostávajú nejasné. Pri plávaní im hlava isto slúži ako účinná nosná plocha, možno jej nezvyčajný tvar využívajú hlavne na detekciu koristi, pretože zmysel na vnímanie elektromagnetického poľa (produkovaný pri pohybe svalov možného úlovku) rozložený na veľkej šírke je presnejší[1]. Kladivohlavé žraloky sa často združujú do stád, pravdepodobne najmä z dôvodu ochrany pred predátormi. Mladé jedince niekedy hromadne migrujú v obrovských stádach.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Kajiura, Stephen M. (2001), „Head morphology and electrosensory pore distribution of carcharhinid and sphyrnid sharks“, Environmental Biology of Fishes (Kluwer Academic Publishers) 61 (2): 125–133, doi:10.1023/A:1011028312787, ISSN 1573-5133, http://sciencecollege.com/sharklab/pdfs/k01.pdf 

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Sfyrnovité
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Sfyrnovité