Sibírsky husky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sibírsky husky

Krajina pôvodu Sibír, Rusko
FCI kód 5/1/270
Štandardy AKC, ANKC, CKC, FCI,KCU, NZKC, UKC
Výška 50,5 - 56 cm (suky)
53,5 - 60 cm (psy)
Hmotnosť 20,5 - 23 kg
Pôvodné určenie saňový/ťažný pes
Terajšie určenie pracovný, rodinný pes
Názov v krajine pôvodu Siberian Husky, Arctic Husky
Synonymá husky
Zaužívaná skratka SH
Zoznam psích plemien
Psí portál


Sibírsky husky je plemeno psa uznané v 5. kategórii FCI pod číslom 270.

Vzhľad[upraviť | upraviť zdroj]

Sibírsky husky je pes strednej veľkosti. Hlava je primeraná k telu. Mozgová časť je mierne klenutá, zužuje sa smerom k očiam. Stop je výrazný. Stredne dlhý, rovný nos je ukončený ňufákom. Ňufák je čiernej farby. Skus je nožnicový. Má stredne veľké, trojuholníkovité uši. Oči sú modré mandľového tvaru. Telo je obdĺžnikového rámu so silným, ale nie veľmi širokým hrudníkom. Chrbát je stredne dlhý. Hrudné končatiny sú rovné a panvové končatiny sú rovnobežné so stehnami. Labky sú oválne. Chvost je stredne dlhý a osrstený. Má stredne dlhú srsť. Husky sa pohybuje elegantne.

Temperament[upraviť | upraviť zdroj]

Sibírsky husky je priateľský pes. Nikdy nie je agresívny voči ľuďom a ostatným zvieratám. Je veľmi inteligentný, prispôsobivý, hravý, prítulný, milý, priateľský, učenlivý, spoločenský, oddaný, aktívny, usilovný, vytrvalý, verný, temperamentný, pozorný pes. Keďže ide o inteligentné psie plemeno, treba ho vychovávať. Môže sa aj hravo uraziť. Je vhodný rovnako do bytu , ako aj do domu. Jeho výchova vzhľadom na jeho intelekt nie je náročná. Dorastá do strednej veľkosti.

Využitie[upraviť | upraviť zdroj]

Sibírsky husky patrí medzi saňové psy. Využitie nachádza na pretekoch psích záprahov, aj na výstavách psov, ale aj ako domáci maznáčik. Okrem Sibírskych husky chodia na preteky psích záprahov aj Aljašskí malamuti, Západosibírske lajky, Východosibírske lajky a Európske saňové psy, ktorým záprahy viac vyhovujú, lebo majú omnoho hrubšiu srsť ako Sibírsky husky.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]