Preskočiť na obsah

Skorpénotvaré

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Scorpaenopsis oxycephala

Skorpénotvaré alebo skorpény (lat. Scorpaeniformes) je rad tŕňoplutvovcov.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Vyskytujú sa vo všetkých moriach v tropickom a miernom zemepisnom pásme. Sú to morské ryby; vzácne v tečúcich vodách. Telo je stlačené, hlava so zvraštenými hrebeňmi a ostňami, žiabrové membrány bez prieplavu. Ak sú šupiny prítomné, tak sú obyčajne ktenoidné. Obyčajne majú 1 chrbtovú plutvu, často v tvare V. Niektorým druhom chýba plynový mechúr. Chrbtové, análne a panvové ostne môžu obsahovať jedové žľazy. Oplodnenie je väčšinou vnútorné. Niektoré druhy kladu vajíčka (ikry) v želatínových balónikoch, larvy sú planktonické.

V tomto rade sú najjedovatejšie ryby na svete, mnohé z nich sú pestro sfarbené.

Mnohé druhy žijú na dne alebo blízko neho a živia sa mäkkýšmi alebo rybami. Väčšine z nich sa darí v akváriách, no niektoré druhy vyžadujú živú potravu.

Systematika[upraviť | upraviť zdroj]

Systematika skorpénotvarých je mimoriadne sporná, a to tak pokiaľ ide o počet (a teda šírku jednotlivých) čeľadí ako aj o to, či by čeľade nemali byť preradené do iných radov. Nasleduje systém podľa Nelsona (2006) a Catalogue of Fishes (Eschmeyer 2009, skr. CoF).

Skorpénotvaré:


Imamura (2004):

  • vyčleňuje z čeľade Sebastidae samostatnú čeľaď Sebastolobidae (=rod Sebastolobus)
  • do podradu Scorpaenoidei (uňho "nadčeľaď Scorpaenoidea") zahŕňa aj všetky čeľade z vyššie uvedeného podradu Platycephaloidei

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]