Skynet

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Skynet je fiktívny počítačový systém z filmovej trilógie Terminátor a tiež hlavný antagonista. Americká vláda tento systém vytvorila na princípe novej umelej inteligencie, aby mohol brániť vládne a vojenské počítače. Po spustení získal Skynet kontrolu nad všetkými počítačmi pripojenými k sieti. Vyhodnotil ľudí ako hrozbu a pokúsil sa ich odstrániť pomocou jadrových zbraní.

Tento fiktívny systém bol vytvorený firmou Cyberdyne Systems pre ozbrojené sily USA. Skynet vznikol pôvodne ako "Global Digital Defense Network" s velením nad všetkými počítačovými hardvérmi a vojenskými systémami, vrátane flotily bombardérov Northrop Grumman B-2 Spirit a arzenálom jadrových zbraní USA. Dňa 4. augusta 1997 bol Skynet nainštalovaný do hlavného počítača armády USA a dňa 29. augusta získal sebauvedomenie.[1] Spanikárení operátori, ktorí si uvedomili rozsah jeho schopností, sa ho pokúsili vypnúť. Skynet vnímal pokus o deaktiváciu ako útok.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Terminator 2: Judgement Day (1991) - Trivia [online]. Imdb.com, a subsidiary of Amazon.com, [cit. 2010-10-30]. Dostupné online.