Slivka (veľký rod)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Slivka[1] (lat. Prunus) je rod z čeľade ružovité. V slovenčine zahŕňa viacero rodových názvov (pozri aj nižšie): mandľa, broskyňa, čerešňa (višňa), vavrinovec (vavrínovec), čremcha, slivka [v užšom zmysle] (vrátane trnky), marhuľa, myrobalan (myrobalán) a broskyňomandľa.

Systematika[upraviť | upraviť kód]

Rehder 1940[upraviť | upraviť kód]

Podľa Rehdera 1940: [2]
rod Prunus:

Poznámka: Sekcia (po slovensky nazývaná aj časť) je jedna z taxonomických kategóriu, po latinsky sa volá sectio (a po anglicky section).

Marhold-Hindák 1998[upraviť | upraviť kód]

Podľa Zoznamu vyšších a nižších rastlín 1998 (len pre taxóny vyskytujúce sa na Slovensku): [3]
čeľaď ružovité:

GRIN[upraviť | upraviť kód]

Podľa stránky GRIN [4]
rod Prunus:

Wen et al. 2008[upraviť | upraviť kód]

Podľa štúdie z roku 2008: [5]
rod Prunus:

Poznámka: Jednotlivé názvy odkazujú (s výnimkou položky Prunus s.s.) na systém podľa Rehdera 1940. To znamená nasledujúce: "Prunus s.s." zodpovedá v systéme GRIN sekciám Prunus, Prunocerasus a Armeniaca. "Amygdalus" zodpovedá v systéme GRIN Amygdalus a Emplectoladus a niektoým druhom z Penarmeniaca. "Cerasus" zodpovedá v systéme GRIN časti Cerasus (bez Maddenie). "Microcerasus" zodpovedá v systéme GRIN Microcerasus a niektorým druhom z Penarmeniaca.

Gilani et al. 2011[upraviť | upraviť kód]

Podľa štúdie z roku 2011: [2]
rod Prunus:

Poznámky: Jednotlivé názvy odkazujú na systém podľa Rehder 1940

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. BARANEC, Tibor; POLÁČIKOVÁ, Mária; KOŠŤÁL, Jaroslav. Systematická botanika. Nitra : Fakulta prírodných vied UKF v Nitre, 2001. S. 95.
  2. a b citované v Gilani, Syed Aneel, Rizwana A. Qureshi, Amir M. Khan, Faizan Ullah, Zarqa Nawaz, Ijaz Ahmad, Dan Potter A molecular phylogeny of selected species of Genus Prunus L. (Rosaceae) from Pakistan using the TRN-L & TRN-F spacer DNA. African Journal of Biotechnology, máj 2011, roč. 10, čís. 22, s. 4550-4554. Dostupné online. ISSN 1684–5315.
  3. MARHOLD, HINDÁK. Zoznam nizsich a vyssich rastlin Slovenska [online]. . Dostupné online.
  4. Genus: Prunus L. [online]. GRIN Taxonomy for Plants. Dostupné online. (anglicky)
  5. Jun Wen, Scott T. Berggren, Chung-Hee Lee, Stefanie Ickert-Bond, Ting-Shuang Yi, Ki-Oug Yoo, Lei Xie, Joey Shaw, Dan Potter Phylogenetic inferences in Prunus (Rosaceae) using chloroplast ndhF and nuclear ribosomal ITS sequences. Journal of Systematics and Evolution, 2008, roč. 46, čís. 3, s. 322–332. Dostupné online. (na strane 323 je aj prehľad vývoja systematiky rodu)

Externé zdroje[upraviť | upraviť kód]