Slovenská inovačná a energetická agentúra

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Súradnice: 48°09′06″S 17°08′57″V / 48,151616°S 17,149124°V / 48.151616; 17.149124

Sídlo na Bajkalskej 27 v Bratislave

Slovenská inovačná a energetická agentúra skrátene SIEA je štátna príspevková organizácia, ktorá poskytuje bezplatné energetické poradenstvo, sprostredkováva čerpanie finančnej pomoci, vypracováva energetické audity, koncepcie a štúdie a overuje hospodárnosť prevádzky sústav tepelných zariadení. Zriadená bola rozhodnutím ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky č. 63/1999 s účinnosťou od 1. mája 1999.

Oblasti pôsobnosti[upraviť | upraviť kód]

Medzi hlavné oblasti pôsobnosti SIEA patria:

  • Bezplatné odborné energetické poradenstvo
Zameriava sa na šírenie povedomia o obnoviteľných zdrojoch energie, šetrení energiou a energetickej efektívnosti. Domácnosti, obce a podnikatelia môžu na tento účel využiť bezplatnú telefonickú linku a služby troch poradenských centier v Trenčíne, Banskej Bystrici a Košiciach. Realizuje sa v rámci projektu spolufinancovaného ŽIŤ ENERGIOU.
  • Implementácia opatrení v rámci Operačných programov Kvalita životného prostredia a Výskum a inovácie.
Jedná sa o opatrenia podporované z európskych a štrukturálnych investičných fondov. V oblasti zvyšovania energetickej efektívnosti na strane výroby aj spotreby, zavádzania progresívnych technológií v energetike, využívania obnoviteľných zdrojov energie a poskytovania poradenstva v oblasti energetiky je podpora určená pre domácnosti, podnikateľov a verejný sektor. Domácnosti môžu od decembra 2015 požiadať o podporu inštalácií zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. V oblasti inovácií a technologických transferov je podpora určená na inovačné aktivity v podnikoch.
  • Poskytovanie grantov a dotácií
SIEA v minulosti administrovala viaceré programy určené pre domácnosti a verejný sektor. Tie podporovali využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach a zníženie energetickej náročnosti vo verejnom sektore. V rokoch 20102011 poskytovala dotácie na slnečné kolektory a kotly na biomasu pre domácnosti.
  • Organizácia vzdelávania a skúšok
Pre Ministerstvo hospodárstva SR zabezpečuje SIEA skúšky špecialistov v tepelnej energetike so zameraním na elektrinu a plyn, skúšky energetických audítorov, ako aj skúšky odbornej spôsobilosti v oblasti kontroly klimatizačných a vykurovacích systémov.
  • Podpora inovačných aktivít
S cieľom povzbudiť domácich podnikateľov k inovatívnym podnikateľským aktivitám SIEA každoročne organizuje súťaž o Cenu ministra hospodárstva "Inovatívny čin roka".
Vypracováva analýzy a publikácie k tematike klastrov na Slovensku a realizuje výzvy na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok zo štrukturálnych fondov EÚ, ktoré sa týkajú podpory inovačných aktivít v podnikoch.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]