Slovenskí rebeli

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Slovenskí rebeli
folklórom motivovaný súbor
Založenie 2012
Vedúci Mgr. Roberta Krmášková
Kontakt Dom Matice slovenskej
Námestie M. R. Štefánika 6
945 01 Komárno
Krajina {{{krajina}}}
URL rebeli.sk

Slovenskí rebelifolklórom motivovaný súbor z Komárna, ktorý vznikol v marci roku 2012. Jeho zložky - ľudová hudba a tanečný súbor - sú prevažne tvorené bývalými a terajšími členmi Dramatického krúžku Gymnázia Ľudovíta Jaroslava Šuleka v Komárne.

Tvorba folklórom motivovaného súboru chce vzdať hold rebelom, vďaka ktorým je náš svet iný a snáď aj lepší a mal by pripomínať, že každý z nás môže zmeniť svet k lepšiemu. Nebol to len Jánošík, kto sa postavil panstvu pre svoj ľud a národ. Aj Janko Kráľ alebo Andrej Hlinka a mnohí ďalší, sa vo svojej rebélii pričinili o to, že dnes sme hrdým a samostatným národom v srdci Európy so svojimi strasťami i radosťami.

Vznik súboru[upraviť | upraviť zdroj]

Pri svojom vzniku súbor staval na základoch, ktoré jeho zakladajúci členovia dostali v dvoch rovinách. Prvým bol Dramaťák (od roku 2004) – Dramatický krúžok Gymnázia Ľ. J. Šuleka. Tu získali vzťah k dramatickému umeniu. Druhým bol folklórny súbor Dunaj (od roku 1959). Jeho vedúci pán Ľudovít Gallovich spravil obrovský kus práce práve na poli rozmanitosti. Pôvodne vojenský súbor mal totiž tanečníkov z rôznych oblastí Slovenska, bolo teda úplne prirodzené, že programová štruktúra predstavení obsahovala Myjavu, Šariš, Detvu a mnohé iné regióny. Do sŕdc mladých ľudí úžasným spôsobom súbor vlieval lásku k tradíciám nášho národa a vďaka piesňam a tancom otvoril brány k rozmanitosti. Práve v rozmanitosti je slovenský folklór vo svete jedinečným.

Z týchto základov Slovenskí rebeli ťažia a tvoria aj dnes. Dramatické umenie spájajú s tancami a piesňami slovenského národa. Tak tance ako aj námety, jednotlivé obrady, príslovia, obyčaje a zvyky, si vyberajú  z celého Slovenska a spájajú do jedného celku.

Programová štruktúra[upraviť | upraviť zdroj]

Súbor má vo svojom programe tance inšpirované tancami z rôznych regiónov Slovenska. Komárno je miestom, kde sa stretávajú dve veľké rieky Váh a Dunaj a stali sa prirodzenými obchodnými cestami, po ktorých putovali nielen Slováci z rôznych častí krajiny, ale aj z iných krajín. Napríklad sa sem spúšťalo drevo po Váhu z Liptova.

Nie je to však čisto tradičný folklórny súbor, aj keď má k nemu rozhodne veľmi blízko. Koncepcia dramatického krúžku bola vždy tvorená tak, aby sa do celej prípravy od kulís po choreografiu a texty zapájali aj samotní študenti a u Slovenských rebelov to nie je inak. Nie je teda žiadnym prekvapením, že samotní tanečníci či hudobníci, sa podieľajú aj na tvorbe choreografií. Súbor nemá jedného choreografa, ale využíva talent viacerých. Šikovnejší tanečníci často aj už hotovú choreografiu dotvoria, aby bola zaujímavejšia, či náročnejšia. Tvorbe predchádza zbieranie a študovanie materiálov, ich pochopenie a následné spracovanie.

Všetko vzniká s veľkým ohľadom na zachovanie autenticity, či už prostredníctvom výukových hodín a materiálov zo Slovenskej akadémie vied alebo Národného osvetového centra, prostredníctvom Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a Katedre etnológie a folkloristiky, folklórnych seminárov a školení a výskumu.

Predstavenia[upraviť | upraviť zdroj]

  • Rok na dedine
  • Svadba – od pytačiek po čepčenie, aj iné svadobné veselenie.
  • Život
  • Na rováš!

Vedenie súboru[upraviť | upraviť zdroj]

  • Vedúca súboru: Mgr. Roberta Krmášková
  • Réžia a dramaturgia: Jozef Černek
  • Vedúca hudobnej zložky súboru: Júlia Černeková (Bundová)