Sodíková výbojka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nízkotlaková sodíková výbojka
Vysokotlakové sodíkové výbojky
Emisné spektrum nízkotlakovej sodíkovej výbojky. Veľmi úzke emisné spektrum sodíka spôsobuje monochromatickosť svetla takéhoto druhu výbojok. Predmety nim osvetlené teda strácajú farby a žiaria v odtieňoch 589 nm (žlto-oranžového) svetla.
Cesta osvetlená vysokotlakovými sodíkovými výbojkami

Sodíková výbojka je druh výbojky, ktorá používa elektrický výboj v prostredí sodíkových výparov na výrobu svetla. Existujú dva varianty týchto výbojok: nízkotlakové a vysokotlakové. Pretože sodíkové výbojky spôsobujú menej svetelného znečistenia ako ortuťové výbojky, mnoho miest, ktoré majú veľké astronomické observatóriá ich uplatňujú.[1]

Nízkotlakové sodíkové výbojky[upraviť | upraviť zdroj]

Nízkotlakové sodíkové výbojky majú výbojku z borokremičitého skla, ktorá obsahuje kovový sodík, malú dávku neónu a argónu v Penningovej zmesi kvôli spusteniu plynového výboja. Výbojka môže byť priama[2] alebo v tvare písmena U. Po zapnutí začne výbojka emitovať matné červené/ružové svetlo, ktoré ohrieva kovový sodík a počas niekoľkých minút, ako sa začne kovový sodík vyparovať, sa svetlo zmení na jasno žlté.

Vysokotlakové sodíkové výbojky[upraviť | upraviť zdroj]

Vysokotlakové sodíkové výbojky sú menšie a obsahujú ďalšie prvky ako ortuť a vytvárajú tmavo ružovú žiaru po zapnutí, a ružovo-oranžové svetlo po zahriatí. niektoré výbojky tiež produkujú číre až modrasté biele svetlo medzi zapnutím a zahriatím. Kvôli extrémne vysokej chemickej aktivite vysokotlakovej sodíkovej výbojky je oblúková lampa vyrobená z priehľadného oxidu hlinitého. Xenón je pri vysokotlakových sodíkových výbojkách použitý ako "štartovací plyn". Má nižšiu tepelnú vodivosť a nižšiu ionizačnú energiu zo všetkých nerádioaktívnych vzácnych plynov.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Curious About Astronomy: How does light pollution affect astronomers? [online]. Curious.astro.cornell.edu, [cit. 2012-03-03]. Dostupné online.
  2. SLI/H Sodium [online]. Lamptech.co.uk, [cit. 2012-03-03]. Dostupné online.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • DE GROOT, J J, van Vliet, J A J M The High-Pressure Sodium Lamp. Deventer : Kluwer Technische Boeken BV, 1986. ISBN 9789020119022.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Sodium-vapor lamp na anglickej Wikipédii.