Preskočiť na obsah

Sodíková výbojka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 20:57, 4. apríl 2013, ktorú vytvoril Addbot (diskusia | príspevky) (Bot: Odstránenie 23 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q743231))
Nízkotlaková sodíková výbojka
Vysokotlakové sodíkové výbojky
Cesta osvetlená vysokotlakovými sodíkovými výbojkami

Sodíková výbojka je druh výbojky, ktorá používa elektrický výboj v prostredí sodíkových výparov na výrobu svetla. Existujú dva varianty týchto výbojok: nízkotlakové a vysokotlakové. Pretože sodíkové výbojky spôsobujú menej svetelného znečistenia ako ortuťové výbojky, mnoho miest, ktoré majú veľké astronomické observatóriá ich uplatňujú.[1]

Nízkotlakové sodíkové výbojky

Nízkotlakové sodíkové výbojky majú výbojku z borokremičitého skla, ktorá obsahuje kovový sodík, malú dávku neónu a argónu v Penningovej zmesi kvôli spusteniu plynového výboja. Výbojka môže byť priama[2] alebo v tvare písmena U. Po zapnutí začne výbojka emitovať matné červené/ružové svetlo, ktoré ohrieva kovový sodík a počas niekoľkých minút, ako sa začne kovový sodík vyparovať, sa svetlo zmení na jasno žlté.

Vysokotlakové sodíkové výbojky

Vysokotlakové sodíkové výbojky sú menšie a obsahujú ďalšie prvky ako ortuť a vytvárajú tmavo ružovú žiaru po zapnutí, a ružovo-oranžové svetlo po zahriatí. niektoré výbojky tiež produkujú číre až modrasté biele svetlo medzi zapnutím a zahriatím. Kvôli extrémne vysokej chemickej aktivite vysokotlakovej sodíkovej výbojky je oblúková lampa vyrobená z priehľadného oxidu hlinitého. Xenón je pri nízkotlakových sodíkových výbojkách použitý ako "štartovací plyn". Má nižšiu tepelnú vodivosť a nižšiu ionizačnú energiu zo všetkých nerádioaktívnych vzácnych plynov.

Pozri aj

Referencie

  1. Curious About Astronomy: How does light pollution affect astronomers? [online]. Curious.astro.cornell.edu, [cit. 2012-03-03]. Dostupné online.
  2. SLI/H Sodium [online]. Lamptech.co.uk, [cit. 2012-03-03]. Dostupné online.

Literatúra

  • DE GROOT, J J, van Vliet, J A J M The High-Pressure Sodium Lamp. Deventer : Kluwer Technische Boeken BV, 1986. ISBN 9789020119022.

Zdroj

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Sodium-vapor lamp na anglickej Wikipédii.