Sophie, grófka z Wessexu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sophie Helen Rhysová-Jonesová
členka britskej kráľovskej rodiny
členka britskej kráľovskej rodiny
Narodenie20. január 1965 (57 rokov)
Oxford, Spojené kráľovstvo
Odkazy
Webstránkaroyal.uk
CommonsSpolupracuj na Commons Sophie, grófka z Wessexu

Sophie, grófka z Wessexu, celým menom: Sophie Helen rod. Rhysová-Jonesová (* 20. január 1965, Oxford, Spojené kráľovstvo) je manželka princa Edwarda a členka britskej kráľovskej rodiny. Jej manžel je najmladším synom kráľovnej Alžbety II. a princa Filipa, vojvodu z Edinburghu.

Detstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Sophie sa narodila v Radcliffskej nemocnici v Oxforde dňa 20. januára 1965 ako druhé dieťa manželov Christophera Bournesa Rhys-Jonesa a Mary rod. O'Sullivanovej. Sophie pomenovali po otcovej sestre Helen[1], ktorá tragicky zahynula pri dopravnej nehode. Rodina Rhys-Jonesonovcov sa presťahovala z Walesu do Brenchley v Kente, keď bola Sophie ešte malá. Prípravku navštevovala v Dulwichskej škole, po presťahovaní strednú školu v Kente, Pembury. Na West Kent College v Tonbridge sa vyučila za sekretárku.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Svoju kariéru rozbehla prácou vo verejnej sfére pre rôzne firmy (Capital Radio, The Quentin Bell Organisation, MacLaurin Communications & Media). Tiež pracovala vo Švajčiarsku a Austrálii. V roku 1996 si na základe získaných skúseností založila svoju vlastnú agentúru nazvanú RJH Public Relations, ktorú rozbiehala so svojím obchodným partnerom Murray Harkinom.

Manželstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Sophie a Edward sa zoznámili v roku 1993 na charitatívnej akcii.[2] Ich zasnúbenie bolo oznámené dňa 6. januára 1999. Svadba sa konala 19. júna toho istého roku v zámockej kaplnke sv. Juraja vo Windsore.[3] V deň sobáša udelila kráľovná svojmu najmladšiemu synovi titul gróf z Wessexu a vikomt Severn a zo Sophie sa stala Jej kráľovská výsosť grófka z Wessexu. Manželia sa po svadbe presťahovali do Bagshot Park v Surrey.

V decembri 2001 bola Sophie hospitalizovaná v nemocnici kráľa Edwarda VII., kde jej lekári diagnostikovali a akútne operovali mimomaternicové tehotenstvo.[4][5]

O dva roky neskôr, 8. novembra 2003 porodila dcéru, Louise Alice.[6][7] Išlo o predčasný, rizikový pôrod v nemocnici Frimley Park Hospital.
V rovnakej nemocnici porodila dňa 17. decembra 2007 syna Jamesa Alexandra, vikomta Severn.[8][9] Deti, na základe dohody medzi kráľovnou a ich rodičmi, nebudú používať titul princ a princezná, ani oslovenie Kráľovská výsosť.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Sophie má pomerne blízky vzťah so svojou svokrou, kráľovnou Alžbetou II., s ktorou jazdieva na koni a zdieľa záujem o vojenskú históriu. Je považovaná za prvú z kráľovniných neviest, s ktorou má kráľovná vrúcny vzťah.[10]

Kráľovské povinnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Sophie si začala po svadbe plniť kráľovské povinnosti svojou prvou zámorskou cestou do kanadských provincií na Ostrov princa Eduarda v roku 2000.[11] Je patrónkou viacerých organizácií (SAFC Foundation, Girlguiding UK).

Gróf a grófka z Wessexu reprezentujú kráľovnú na zahraničných kráľovských udalostiach ako: svadba nórskeho korunného princa Haakona, princeznej Lujzy Nórskej, dánskeho korunného princa Frederika, korunnej princeznej Viktórie Švédskej, narodeniny holandského korunného princa Willema-Alexandra a korunovácia a svadba monackého kniežaťa Alberta II.

V decembri 2011 Sophie sprevádzala Edwarda na návšteve vojnových jednotiek v Afganistane, pri ktorej zároveň navštívili Bahrajn a dostali do daru dve súpravy šperkov od bahrajnskej kráľovskej rodiny, kráľa Hamada ibn Ísá al-Chalífa a predsedu vlády.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Portant un titre royal, Sophie n'a pas de nom de famille, cependant, quand un est utilisé, c'est Mountbatten-Windsor.
 2. http://www.bbc.co.uk/history/events/prince_edwards_wedding, 27. devember 2011
 3. Hochzeit, Artikel aus Spiegel Online vom 19. Juni 1999
 4. Eileiterschwangerschaft und Notoperation, Artikel aus Spiegel Online vom 7. Dezember 2001
 5. Entlassung aus Krankenhaus, Artikel aus Spiegel Online vom 10. Dezember 2001
 6. Schwangerschaft mit Tochter, Artikel aus Spiegel Online vom 6. Mai 2003
 7. Geburt Tochter Louise, Artikel aus Spiegel Online vom 9. November 2003
 8. Offizielle Bekanntgabe der Geburt von Viscount Severn
 9. Geburt Viscount Severn, Artikel aus Spiegel Online vom 17. Dezember 2007
 10. http://www.dailymail.co.uk/news/article-1300096/What-pictures-say-Royals.html?ito=feeds-newsxml, 4. august 2010
 11. http://www.monarchist.ca/cmn/2001/wessex.htm, 27. október 2008

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]