Southgate (stanica metra)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Southgate
Stanica Southgate
Umiestnenie
Miesto Southgate
Miestna autorita Enfield
Prevádzka
Prevádzkovateľ London Underground
Počet nástupíšť 2
Počet cestujúcich za rok 4,805 miliónov
Transport for London
Zóna 4
Dôležité dátumy Otvorenie 1933
Londýnska doprava
Zoznam londýnskych staníc: Underground | National Rail

Southgate je jednou zo staníc londýnskeho metra nachádzajúca sa v londýnskej mestskej časti Southgate v obvode Enfield. Stanicu obsluhuje Piccadilly Line a nachádza sa v tarifnej zóne 4.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Stanicu Southgate otvorili spolu so stanicou Oakwood 13. marca 1933 v druhej etape predĺženia Piccadilly Line z Finsbury Parku do Cockfosters. Pred otvorením boli okrem súčasného názvu navrhované aj Chase Side a Southgate Central. Budova stanice je postavená v štýle Art Deco z tehál, železobetónu a skla a je jedným z najlepších príkladov stavieb architekta Charlesa Holdena. Budova má kruhový pôdorys s plochou vytvárajúcou betónovú strechu. Navonok sa vyníma zvýšená strecha strednej časti, ktorá je podopretá len do kruhu usporiadanými oknami, ktoré do vestibulu púšťajú denné svetlo. Celá budova je navrchu zakončená osvetleným zariadením pripomínajúcim tzv. Teslov transformátor.

Podobne ako stanice Arnos Grove, Oakwood a Cockfosters aj Southgate je v zozname zachovaných historických stavieb. Súčasné dva eskalátory majú stále pôvodné stĺpcové osvetlenie a bronzové obklady sú stále súčasťou stanice. Avšak v úplnej podobe sa stanica nezachovala. Ku koncu 90. rokov sa jeden z troch východov zamuroval, aby na jeho mieste vznikla nová predajňa lístkov a druhý kvôli turniketom začal fungovať len ako východ.

Linky[upraviť | upraviť zdroj]

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Zachované časti stanice, obzvlášť eskalátory vytvárajú výborné podmienky na točenie dramatických scén, ako napr. vo filme The End of the Affair (verzia z roku 1999).

Aj keď na obidva smery sa trať nachádza na povrchu, stanica samotná sa nachádza na kopci a teda súpravy pred stanicou vojdú do tunela a potom za stanicou z nich zase vyjdú. Ak sa však pozriete z nástupišťa smerom na sever (z centra), tak uvidíte východ tunela, čo je pri podzemných linkách ako Piccadilly Line veľmi unikátne.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]