Spoločenská trieda

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Marxistická kritika triedneho systému: spodné podlažia pyramídy moci nesú na svojom chrbte privilegované triedy

Spoločenská trieda alebo sociálna trieda je súbor osôb, ktoré majú podobné sociálne postavenie a spoločné záujmy. Termín používali už francúzski utopisti, najčastejšie ho však používali marxisti (pozri triedny boj).

V marxizme sa rozlišujú dve základné spoločenské triedy (buržoázia a robotnícka trieda) a dve doplnkové triedy (roľníctvo a statkári).

Spoločenská trieda podľa Lenina[upraviť | upraviť zdroj]

Lenin definuje spoločenské triedy ako "veľké skupiny ľudí,ktoré sa líšia svojim miestom v historicky určenej sústave spoločenskej výroby, svojim vzťahom k výrobným prostriedkom (ktorý je zväčša zaistený a právne upravený zákonmi), svojou úlohou v spoločenskej organizácii práce, a teda spôsobmi získavania a veľkosťou tej časti spoločenského bohatstva, ktorou disponujú."

Spoločenská trieda podľa Oppenheimera[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa Franza Oppenheimera dedičné, vzájomne nadradené a podradené trvalé sociálne skupiny, členstvo v ktorých je spravidla a vcelku určené náhodou narodenia. Vyššia trieda je spôsobom svojho života a celkovým postojom ideálnym vzorom nižšej triedy, a to dokonca aj v časoch, kedy presun triednej moci otriasol vnútornou mocou vyššej triedy.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]