Spoluhláskové písmo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 08:15, 21. máj 2007, ktorú vytvoril AtonX (diskusia | príspevky) (fix)

Spoluhláskové písmo alebo abdžad je typ písma, v ktorom sa písmenami vyjadrujú len spoluhlásky. Medzi jazyky, na zápis ktorých sa používa spoluhláskové písmo, patrí arabčina, hebrejčina, aramejčina, perzština a avestčina.

Samohláskový zvuk v spoluhláskových písmach je implikovaný fonologicky, samohláskové značky môžu, ale nemusia byť vyznačené. Takzvané nepravé spoluhláskové písmo má okrem toho symboly (rozlišovacie znaky) aj pre niektoré samohlásky. Príkladom nepravého spoluhláskového písma je arabské písmo.

Spoluhláskové písmo sa od hláskového písma líši v tom, že má grafémy len pre spoluhlásky. Od slabičných písiem sa líši tým, že v slabičných písmach sú samohlásky zahrnuté v graféme a všetky odchýlky od tejto štandardnej vokalizácie sa musia vyznačiť samohláskovými značkami.

V roku 1996 navrhol Peter T. Daniels pre spoluhláskové písmo názov abdžad, podľa arabského slova pre abecedu abdžadía. Ten pochádza z názvov prvých štyroch písmen arabskej abecedy ﺍ (álíf), ﺏ (bá), ﺝ (džím) a ﺩ (dál) podľa historického poradia. Tento výraz sa hneď neujal, rovnako ako jeho výraz abugida.

Pozri tiež