Stereo systém

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Stereo systém poľskej produkcie z roku 1982

Stereo systém (iné názvy: hi-fi systém, hi-fi veža, stereo veža; skrátene veža) je všeobecný názov pre súbor samostatných elektroakustických zariadení naukladaných na seba a po prepojení tvoriacich vežu.

Súbor hi-fi zariadení populárny v 80. rokoch spočiatku pozostával z: magnetofónu, rozhlasového tuneru, zosilňovača a možno ekvalizéru a gramofónu. K dispozícii bola aj menej prepracovaná konfigurácia, ktorá obsahovala prijímač. Neskôr sa k zosilňovaču alebo prijímaču pripojí CD prehrávače, SACD, hudobné servery, časovače atď. Reproduktory sú pripojené k zosilňovaču alebo prijímaču.

Progresívna miniaturizácia elektronických komponentov umožnila zmenšiť veľkosť a hmotnosť hi-fi zariadenia natoľko, že ho už nebolo potrebné umiestňovať do niekoľkých samostatných krytov. V dôsledku toho sa začala výroba minisystémov (miniveží), ako aj ich miniatúrnej podoby mikrosystémov (mikroveží). V súčasnosti sú veže pozostávajúce iba z audio segmentov zriedkavé. Nahradili ich súpravy, ktoré obsahujú aj video zariadenia. Tie sa nazývajú systémami domáceho kina.

Tendencia uzatvárať komponenty do mnohých samostatných krytov s oddelenými napájacími zdrojmi zostáva v segmente najdrahších domácich audio zariadení nezmenená. Typické sú súpravy s dodatočne oddelenými predzosilňovač a výkonový zosilňovač. Podľa marketingových materiálov dokážu takéto riešenia radikálne zlepšiť zvuk odstránením rôznych skreslení. Neexistujú na to žiadne overiteľné dôkazy.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Wieża audio na poľskej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).