Steve Davis

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Steve Davis
Steve Davis vo Varšave
Steve Davis vo Varšave
Osobné údaje
Dátum narodenia 22. august 1957
Miesto narodenia Plumstead, Londýn
Kariéra
Profesionálna dráha od roku 1978
Majster sveta 1981, 1983, 1984,

19871989

Steve Davis, OBE, (* 22. august 1957, Plumstead, Londýn) je anglický profesionálny snookerový hráč. Vyhral viac titulov ako väčšina profesionálnych hráčov. K jeho úspechom patrí aj šesť titulov majstra sveta v osemdesiatych rokoch.

Davisove najväčšie úspechy dosiahol v osemdesiatych rokoch, keď bol svetovou snookerovou jednotkou sedem rokov v rade a osemkrát za sebou sa dostal do finále Majstrovstiev sveta; počas putovania dosiahol svoju prvú snookerovú magickú hranicu 147 bodov pred televíznymi kamerami a stal sa prvým športovým milionárom. O jeho popularite v osemdesiatych rokoch hovorí aj to, že na televíznych obrazovkách bol častejšie ako britkský premiér.

Hoci od roku 1997 nevyhral žiadny významnejší turnaj jeho hra je stále na veľmi vysokej úrovni, udržiava si postavenie v elitnej svetovej šestnástke takmer každý rok. V snookerovej sezóne 07/08 bol na 15. mieste. Davis tiež rozvinul svoju televíznu kariéru; pracuje ako analysta pri snookerových prenosoch BBC.

Davis je významná osobnosť aj vo svete poolu kde sa najmä každoročne zúčastňuje turnaja Mosconi Cup kde zastupuje Európu proti výberu USA v hre nine-ball.