Preskočiť na obsah

Svätenie vody

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Svätenie vody
Teodor Axentowicz: Požehnanie vôd, koniec 19. stor.
Teodor Axentowicz: Požehnanie vôd, koniec 19. stor.
Druh sviatkunárodno-kresťanský, sviatok Slovanov
Spôsob sláveniapožehnanie vôd, kúpanie v ľadovej prierube, ohliadka neviest, kriedou kreslenie krížikov na dvere, zákaz nosiť vodu do domu
Dátum6.(19.) január
Súvisí skoniec Vianoc

Svätenie vody[1] (rus. водокрещиvodokrešči) je deň v ľudovom kalendári Slovanov pripadajúci na 6. (19.) január, jeden z najväčších výročných sviatkov Slovanov. V tento deň sa končia Vianoce, prebieha svätenie vody vo vodojemoch (jazerá, rybníky a pod.) alebo v riekach, konajú sa krstové kúpania a začínajú sa prípravy na zimnú svadobnú sezónu (malá svadba).[2]

Iné názvy sviatku[upraviť | upraviť zdroj]

V tento deň sa u pravoslávnych Slovanov slávi krst Pána a Zjavenie Pána, katolíci v ten deň slávia sviatok Troch kráľov.

Tradície[upraviť | upraviť zdroj]

Vo východoslovanskej tradícii je najvýznamnejším predvečer tohoto sviatku - epifánny večer. Medzi južnými Slovanmi na východnom Balkáne môže byť sviatkom aj niektorý okolitý deň - napríklad sviatok Jána Krstiteľa (7 / 20. januára) alebo Deň žien (8 / 21. januára).

Hlavnou udalosťou dňa svätenia vody je jej požehnanie, preto sa vo vodnej nádrži alebo v rieke vyreže v ľade prieruba a po slávnostnom pochode s krížom sa ľudia modlia. Po nej sa ľudia v prierube kúpu: chorí preto, aby sa vyliečili a zdraví pre očistenie sa od hriechov. Ruské zimné kúpanie vzniklo z tohoto starovekého pohanského zvyku rituálnej očisty vodou.

Sviatok svätenia vody a koniec fašiangov (rus. масленицаmaslenica) vymedzujú čas vhodný na svadby.

V Bulharsku, Severnom Macedónsku a v Grécku sa po vysvätení vody konajú slávnostné procesie ku vodnej nádrži s nesením obrazov svätých (rus. хоругвя]) a je zvykom hodiť potom drevený kríž do vody a potápať sa pre neho. Vylovenie kríža z vody je považované za česť.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Крещенский вечер.— Звезды.— Колыхание воды в полночь.— Крещенский снег [online]. www.bibliotekar.ru, [cit. 2019-05-29]. Dostupné online.
  2. Книги по истории, археологии, географии, этнографии, филологии [online]. gbooks.archeologia.ru, [cit. 2019-05-29]. Dostupné online. Archivované 2016-03-14 z originálu.
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Водокрещи na ruskej Wikipédii.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]