Svetový pohár v biatlone

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Markéta Davidová v pretekoch Svetového pohára

Svetový pohár v biatlone je vrcholová séria pretekov v biatlone trvajúca po celú sezónu. Prvýkrát sa pre mužov uskutočnila v sezóne 1977/1978, ženy prvý raz súťažili v sezóne 1982/1983. Ženská séria bola do sezóny 1986/1987 nazývaná Európsky pohár, aj keď účasť nebola vyhradená len pre Európanky.

Víťaz mužskej série v sezóne 2018/2019 je Nór Johannes Thingnes Bø. Medzi ženami zvíťazila v celkovom poradí v sezóne 2018/2019 Talianka Dorothea Wiererová. Najlepšia slovenská reprezantantka, Anastasyia Kuzminová, skončila celkovo tretia.

Formát[upraviť | upraviť zdroj]

Svetový pohár zvyčajne trvá od novembra alebo decembra do konca marca. Preteky sa konajú každý týždeň na inom mieste okrem niektorých prázdnin a niekoľkých týždňov pred majstrovstvami sveta alebo olympiádou. Celkovo biatlonisti a biatlonstky absolvujú približne 9 až 10 podujatí Svetového pohára, v rámci ktorých pretekajú od stredy alebo štvrtka do nedele v jednotlivých discipínach. Štafetové preteky zvyknú byť uskutočnené štyri až šesť ráz za sezónu.

Ako podujatie Svetového pohára sa počítajú aj majstrovstvá sveta, za výsledky na nich dostávajú súťažiaci body do celkového hodnotenia. Naopak olympijské hry sa za súčasť svetového pohára od ZOH 2014 formálne nepokladajú a body do celkového poradia za olympijské výsledky biatlonisti a biatlonistky nedostávajú. (Naposledy sa body prideľovali na ZOH 2010 v Kanade)

Súťažiaci s najväčším počtom bodov v celkovom hodnotení na konci sezóny získa Veľký kryštáľový glóbus. Víťazi v poradí jednotlivých disciplín sú ocenení malými kryštáľovými glóbusmi. Z toho dôvodu je možné, aby v jednej sezóne ten istý športovec získal ako Veľký kryštáľový glóbus, tak aj malé kryštáľové glóbusy.

Za každé preteky je nasledovné bodovanie:

  1. miesto – 60 bodov
  2. miesto – 54 bodov
  3. miesto – 48 bodov
  4. miesto – 43 bodov
  5. miesto – 40 bodov
  6. miesto – 38 bodov
  7. miesto – 36 bodov
  8. miesto – 34 bodov
  9. miesto – 32 bodov
  10. miesto – 31 bodov

Po desiatom mieste sa až do štyridsiateho miesta postupne po jednom mieste znižuje počet bodov o jeden.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Biathlon World Cup na anglickej Wikipédii.