Tajomný cyprus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tajomný cyprus
Sad Cypress

Autor Agatha Christie
Pôvodný jazyk angličtina
Krajina vydania Spojené kráľovstvo
Literárny žáner detektívka

Tajomný Cyprus (angl. Sad Cypress) je detektívny román Agathy Christie, ktorý prvýkrát vyšiel v roku 1940 a jeho hlavnou postavou je Hercule Poirot.

Obsah[upraviť | upraviť zdroj]

Elinor Carlisleová stojí v súdnej sieni a rozhodným hlasom prehlasuje, že nenesie žiadnu vinu na vražde Mary Gerrardovej, ku ktorej došlo dvadsiateho siedmeho júla v sídle Hunterbury v Maidensforde. Súdny proces sa rozbehne a Elinor v duchu rozmýšľa o podivných udalostiach, ktoré ju priviedli do nezávidenia hodnej situácie.

Pred nejakým časom dostala Elinor anonymný list, v ktorom stálo, že sa niekto snaží votrieť do priazne jej tety Laury Welmanovej a objaviť sa tak v jej poslednej vôli. Elinor takýto vývoj znepokojuje a tak sa spolu s priateľom Roddym vyberie do Hunterbury, aby ochránili svoje záujmy a preto lebo majú svoju starú tetu radi.

Keď dorazia do Hunterbury, Elinor ihneď spozná, čo zjavne ohrozuje jej šťastie. Stará pani Welmanová si až príliš obľúbila Mary Gerrardovú, dcéru správcu. Elinorino znepokojenie ešte vzrastie, keď Roddy začne nachádzať v mladej žene nepopierateľné zaľúbenie.

Teta Laura práve prežila mŕtvicu no počas noci po druhom záchvate zomrie. Keďže teta žiadny závet nezanechala, Elinor zdedí celý majetok a rozhodne sa, že bude veľkorysá. Dokonca vyplní aj posledné prianie tety Laury, podľa ktorého má Mary získať dvetisíc libier. No pre Elinor znamená jej vlastná veľkorysosť veľkú obeť, pretože ju stále mučí obraz Roddyho, bláznivo zamilovaného do Mary.

Elinor zruší svoje zasnúbenie z Roddym kvôli jeho citom k Mary, ale znova sa zachová k Mary zdvorilo, keď ju spolu so sestrou Hopkinsonovou, miestnou ošetrovateľkou, pozve k sebe na olovrant. Onedlho po jedle však Mary zomiera na otravu. Vzhľadom na to, že Elinor pripravovala obložené chlebíčky a k vražde mala veľmi pádny motív, podozrenie okamžite padá na ňu. Polícia má v prípade jasno a Elinor je zatknutá. Doktor Peter Lord, ktorý je do Elinor zamilovaný, odmieta uveriť, že by bola schopná spáchať vraždu, a požiada preto o pomoc Hercula Poirota.

Adaptácie[upraviť | upraviť zdroj]

Tento román bol natočený v roku 2003 a hlavnú úlohu si zahral David Suchet.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • M. Bunson: Encyklopédia Agathy Christie