Tatra 603 MB / 603 NP

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tatra 603 MB v roku 1997 v Kopřivnici

Tatra 603 MB a Tatra 603 NP sú modely úžitkových automobilov Tatra.

Tatra 603 MB

Prototyp minibusu Tatra 603 MB bol prvým vozidlom vyvinutým v pobočnom vývojovom závode č.5 podniku Tatra Kopřivnice v Bratislave na Mlynských Nivách, založenom v roku 1960.

Automobil bol koncipovaný ako úžitková verzia osobného automobilu Tatra 603, pričom mal v maximálnej miere využívať jeho použiteľné skupiny. Minibus postavený v roku 1961 bol vlastne funkčnou vzorkou plánovaného nového radu úžitkových automobilov, preto bol pri jeho konštrukcii kladený dôraz hlavne na konštrukčné riešenie a z dôvodu urýchlenia stavby vozidla bola ako provizórny základ karosérie určená k tomuto účelu menej vhodná kabína ľahkého terénneho automobilu Tatra 805. Nový rad úžitkových automobilov bol plánovaný vcelku veľkoryso a mal okrem minibusu ako základného modelu pozostávať napríklad zo skriňových vozov rôzneho prevedenia, ambulantnej predajne, otvoreného prevedenia Pick-up a nízkoplošinového valníku.

Už v tejto etape vývoja projektu sa v bratislavskom závode pracovalo na novej a esteticky vcelku zdarilej karosérii, ktorá mala nahradiť pomerne strohý dizajn funkčnej vzorky. Napriek tejto skutočnosti práve vzhľad karosérie T 603 MB bol tomuto vozidlu najviac vytýkaný, čo však bolo v týchto súvislostiach bezpredmetné a výhody progresívneho technického riešenia ostávali pri hodnotení vozidla žiaľ akosi nepovšimnuté.

T 603 MB používala hnací agregát vrátane niektorých podvozkových komponentov z osobného vozidla T 603, avšak opačne otočený. Motor vozidla bol umiestnený za prednou poháňanou nápravou. Karoséria mala 11 miest na sedenie. Vozidlo ľahko dosahovalo maximálnu rýchlosť vyše 120 km/h pri slušných dynamických parametroch a spotrebe benzínu okolo 16 l /100 km. Vďaka pohonu prednej nápravy, širokému rozchodu kolies a pomerne nízko položenému ťažisku mal minibus výborné jazdné vlastnosti v zákrutách a veľmi slušný komfort pruženia. Napriek progresívnej koncepcii však ostalo iba u jedného funkčného vzorku, ktorý sa našťastie zachoval do dnešných dní ako exponát bratislavského Múzea dopravy Slovenského technického múzea.

Tatra 603 NP

Nízkoplošinový valník T 603 NP vznikol ako druhá a zároveň posledná modifikácia radu úžitkových vozidiel odvodených od T 603. Mal teda rovnakú koncepciu, ako T 603 MB a napriek tomu, že sa jednalo tiež o funkčnú vzorku, tu už bolo vidno určitý posun v dizajne vozidla. Predĺžená kabína z T805 bola jemnejšieho tvaru, v zadnej časti zaoblená a pre lepší prístup k motoru bola sklápateľná. Vozidlo absolvovalo funkčné skúšky pri rozvoze drogistického tovaru v Bratislave a nakoniec slúžilo v materskom závode v Kopřivnici ako vozidlo určené pre firemnú dopravu. Nakoniec bolo podľa spomienok pamätníkov údajne necitlivo zošrotované.

Spomínané úžitkové varianty Tatry 603 boli dlhé roky jediným typom vozidiel Tatra s predným pohonom, s ktorým sa automobilka nevedela dlhé roky vyrovnať. K tejto koncepcii sa potom vrátila až v roku 1996 pri svojom poslednom úžitkovom automobile Tatra Beta, čo však bola už labutia pieseň výroby takéhoto typu automobilov v Kopřivnici.

Externé odkazy

Commons-logo.svg
Wikimedia Commons ponúka multimediálny obsah k téme
Tatra 603 MB / 603 NP