Teistická evolúcia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Teistická evolúcia (niekedy označovaná skratkou TE) alebo evolučný kreacionizmus je hypotéza, ktorá tvrdí, že klasické náboženské učenie o Bohu je v súlade s moderným vedeckým poňatím biologickej evolúcie. Podľa Collinsa jestvuje mnoho variantov TE a jej typická verzia sa opiera o nasledovné premisy:[1]

 1. Vesmír vznikol ex nihilo, t.j. z ničoho, približne pred 14 miliardami rokov.
 2. Napriek obrovským nepravdepodobnostiam vesmír vykazuje vlastnosti presne vyladené pre život.
 3. Aj keď presný mechanizmus pôvodu života na Zemi zostáva neznámy, hneď ako došlo k jeho vzniku, proces evolúcie a prirodzeného výberu umožnil rozvoj biologickej diverzity a zložitosti v priebehu dlhého časového obdobia.
 4. V okamihu začatia pôsobenia evolúcie sa ďalší nadprirodzený zásah stal nepotrebným.
 5. Ľudská rasa je súčasťou tohoto procesu a zdieľa spoločného predka s veľkými ľudoopmi.
 6. Zástancovia danej hypotézy tvrdia, že ľudia sú výnimoční takým spôsobom, ktorý je mimo možností evolučného vysvetlenia a poukazujúcim na ich duchovnú prirodzenosť. Toto zahŕňa existenciu morálneho zákona (poznanie dobra a zla) a hľadanie Boha, ktoré chrakterizuje všetky ľudské kultúry počas celej histórie.

Najvýznamnejší predstavitelia[upraviť | upraviť zdroj]

 • Francis S. Collins - vedúci úspešného projektu výskumu ľudského genómu[1]
 • Asa Gray - jeden z najvýznamnejších amerických botanikov 19.stor. Darwin mal na mysli práve jeho, keď v jednom zo svojich listov napísal: "Zdá sa mi absurdné pochybovať, že človek môže byť zároveň horlivý teista aj evolucionista."[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. a b Collins, F.S.. The Language of God: A Scientist Presents Evidence for Belief. [s.l.] : Free Press, New York, 2006. ISBN 978-1-4165-4274-2. S. 200, 199. (po anglicky)
 2. Darwin, C. R.. Letter to to Fordyce, John, [online]. Down Beckenham: Darwin Correspondence Project, 7.mája 1879 (originálny list), [cit. 2011-07-01]. S. 7. Dostupné online.

Bibliografia[upraviť | upraviť zdroj]

 • GITT, Werner, Použil Bůh evoluce?, CLV, Bielefeld 1993.


Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Theistic evolution na anglickej Wikipédii.