Tempomat

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ovládač tempomatu montovaný na volante automobilu Jeep Grand Cherokee 2000

Tempomat (iné názvy: tempostat, regulátor rýchlosti (jazdy), systém udržiavania/udržovania rýchlosti (jazdy), zariadenie/systém na udržiavanie/udržovanie rýchlosti (jazdy), zariadenie/systém na reguláciu/regulovanie rýchlosti (jazdy)) je systém, ktorý automaticky udržuje rýchlosť motorového vozidla. Požadovaná rýchlosť sa nastavuje páčkou pod volantom alebo ovládačom na prístrojovej doske a vozidlo potom túto rýchlosť udržiava.

V roku 1945 si tempomat dal patentovať jeho vynálezca a inžinier Ralph Rowe Teetor, ktorý bol od svojich piatich rokov slepý. Vadilo mu, že jeho právnik, ktorý ho vozil autom, pri rozprávaní spomaľoval, a keď rozprávať prestal, začal zase zrýchľovať.[1] Prvýkrát sa tempomat objavil vo výbave vozidla Chrysler Imperial v roku 1958.[2]

Adaptívny tempomat[upraviť | upraviť zdroj]

Pre viac informácií o Adpatívnom tempomate kliknite sem.

Je podobný klasickému tempomatu s tým rozdielom, že vozidlo je vybavené radarom, ktorý sníma rýchlosť pred ním idúceho vozidla. V prípade potreby dokáže elektronika adaptívneho tempomatu samočinne pribrzdiť, alebo aj úplne zastaviť alebo naopak zrýchliť podľa aktuálnej dopravnej situácie pred vozidlom.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Spasitel, nebo škůdce: v moci tempomatů [online]. týden.cz, 23.6.2009, [cit. 2012-04-11]. Dostupné online. (česky)
  2. The Old Car Manual Project [online]. [Cit. 2012-04-11]. Dostupné online. (anglicky)

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Tempomat na českej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]