Preskočiť na obsah

Tetka smrť

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Tetka smrť je rozprávka zapísaná Pavlom Emanuelom Dobšinským v roku 1880. V indexe ATU má číslo 334 (Dom čarodejnice). Jiří Polívka túto rozprávku označil za skleslú strašidelnú poviedku.

Pavol Emanuel Dobšinský ju napísal 10. marca 1861 do rukopisu Codex revúcky C v Banskej Štiavnici. Neskôr ju spracoval vo svojej tlačenej zbierke rozprávok. Rozprávka pochádza podľa J. Polívku z obce Sobotište na Záhorí.

Vo vianočnom čase idú ľudia na polnočnú omšu. V dome na horách s nimi býva aj dievka, ktorá je veľmi bojazlivá. Nechce ísť o polnoci horou, ale zároveň nechce ostať sama v pustom dome. Domáci jej poradia, že ak sa bude veľmi báť, nech len zakričí z dverí: "Dakto, dakto, poď ku mne." Dievča tak naozaj urobí a z lesa sa ozve odpoveď, nech pripraví kašu. Keď tak následne vykoná, do chalupy príde starena. Dievka si pri jedení kaše všimne, že starena má dlhé ruky, načo jej starena povie, že jej rukám nik neunikne (podobné rozprávke o Červenej čiapočke). Dievka si všimne, že starena má aj dlhé nohy, na čo starena odpovedá, že tie dokážu každého dobehnúť. Potom sa dievka pýta, prečo má starena veľké oči. Starena odpovedá, že tie každého vidia. Keď starena doje poslednú lyžicu kaše, dievka si všimne, že starena má veľmi dlhé zuby. Aj na to dostane dievka odpoveď, a to takú, že jej zuby každého zjedia - aj ju. V tej chvíli starena dievku zje, pretože starena bola celý čas samotná smrtka. Domáci po príchode domov nájdu dievku mŕtvu.

Komiksové spracovanie

[upraviť | upraviť zdroj]

Príbeh o tetke smrti spracoval Miloš Kučera ako komiks.