The Music of Erich Zann

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
The Music of Erich Zann
The Music of Erich Zann

Autor Howard Phillips Lovecraft
Pôvodný jazyk angličtina
Krajina vydania USA
Dátum 1. vydania originálu marec 1922 v The Vagrant
Literárny druh poviedka
Literárny žáner horor
Slovenské vydania knihy

The Music of Erich Zann (doslova Hudba Ericha Zanna) je poviedka amerického spisovateľa Howarda Phillipsa Lovecrafta, ktorú napísal v decembri 1921. Prvýkrát bola publikovaná v marci 1921. V slovenčine poviedka zatiaľ nevyšla (január 2012), v češtine je pravdepodobne prvé vydanie z roku 1990.

Dej[upraviť | upraviť kód]

Poviedka je písaná v prvej osobe. Protagonistom je bezmenný študent metafyziky, dotlačený zlou finančnou situáciou k ubytovaniu v skoro ľudoprázdnom dome, na ulici Rue ďAusei. Tých pár obyvateľov sú prevažne starci. Jedného večera začuje s podkrovného bytu Hudbu ktorá ho spočiatku vydesí, ale nakoniec si ho ako spev sirén získa a začne ho priam priťahovať. Vyhľadá preto muzikanta ktorý tak zručne nôti na violu, volá sa Erich Zann. Pôvodom nemec, povahou introvert a k tomu neprispieva ani jeho nemota, ktorá ho od ľudí ešte viac izoluje. Zann na protagonistu pôsobí ako čudák, avšak jeho priateľskosť ho obmäkčí a on zvolí k tomu aby ho bol prítomný v jeho byte pri ďalšom nácviku hry. Zann je skutočne nadaný hudobník, ale nezahrá tú osudovú skladbu, ktorá protagonistovi tak učarovala. Žiada ho aby mu ju zahral, dokonca ju skúša hvizdom napodobniť avšak Zann ho zarazí a zo strachom hladí na zastreté okno, to okno ktoré je podľa domovníka jediné z výhľadom na strechy budov. Pri pokuse ho otvoriť, bol Zannom rázne zastavený. Práve vtedy si všimol že na okno muzikant hladí, akoby s tade mala prísť nejaká hrozba. Po menšom dohovore, Zann zistí že jeho hra je počuť do spodného bytu a ponúkne sa že prispeje na nájom bytu v spodnejších poschodiach. Čas plynie, Zann je čím ďalej tým viac odťažitý. Až sa jedného večera za ním protagonista vypraví, nájde ho v zlom stave a dokonca to vyzerá že Zann je rád že sa ukázal. Pozve ho dnu a opäť zanôti svoju Hudbu. Je to tá osudová skladba, ktorá to celé začala. Protagonista vidí že v okne je miesto panoramatického pohľadu na mesto akýsi výr, ktorý vtiahne papiere s textom v ktorom sa Zann snažil všetko vysvetliť. Dá sa na útek chce aby šiel muzikant s ním avšak je mŕtvy. Utečie preč z domu aj ulice, kým mŕtve telo muzikanta stále nôti na viole. Napriek snahe už nikdy nenájde cestu do domu a dokonca nedokáže nájsť ani ulicu na ktorej ležal.

Dejisko[upraviť | upraviť kód]

Lovecraft to priamo nenapíše ale môžeme sa podľa názvu ulice Rue ďAusei domnievať že sa jedná o Paríž.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť kód]

  • rovnako ako v poviedke Dagon je celý dej spomínaním hlavného hrdinu na udalosť, ktorá sa mu prihodila a zanechala ho traumatizovaného do konca života
  • na rozdiel od poviedky Dagon nie je známa forma záznamu, kým v poviedke Dagon sa jednalo o zápisky hlavného hrdinu, tvorené ako list na rozlúčku.
  • podľa samotného Lovecrafta sa jedná o jednu z jeho najlepších poviedok