The Pirate Bay

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
The Pirate Bay

logo
URLhttps://thepiratebay.org
KomerčnáNie
Typ stránkyDatabáza torrentov
Torrent tracker
RegistráciaÁno (zadarmo, odporúčaná)
TvorcaGottfrid Svartholm
Fredrik Neij
Peter Sunde
Spustenie21. november 2003
Rating45,678

The Pirate Bay je webová stránka, ktorá patrí medzi najväčšie databázy torrentov na internete. Stránka je na 88. mieste najnavštevovanejších stránok na svete.[1] Po skonfiškovaní serverov, ktoré sa 31. mája 2006 lokalizovali vo Švédsku, si TPB získala pozornosť švédskych a medzinárodných médií.

Na serveri sú uložené iba súbory typu .torrent. To znamená, že na ňom nie sú uložené nijaké chránené, resp. nelegálne materiály. Preto podľa zákonov niektorých krajín nie je možné brať ľudí stojacich za The Pirate Bay na zodpovednosť za materiály, ktoré sa rozširujú za pomoci trackera.

Projekt The Pirate Bay založila švédska anti-copyrightová organizácia Piratbyrån v roku 2003. Od októbra 2004 bol oddelený a prevádzkovali ho len dobrovoľníci. Použitie služieb tejto stránky je bezplatné, službu uhrádzali dobrovoľné príspevky.

Pirate Bay je tracker systému bittorrent, čo je protokol na výmenu dát umožňujúci spoľahlivý a rýchly prenos veľkých súborov. Zo servera si všetci môžu sťahovať súbory slobodne. Na pridávanie súborov, písanie poznámok a správ bolo nutné zaregistrovanie sa.

Od 10. decembra 2014 bola stránka nedostupná po tom, čo švédska polícia skonfiškovala všetky servery spoločnosti.

Od 1.2.2015 stránka znova funguje.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. ThePirateBay.org site info on alexa.com [online]. [Cit. 2011-01-02]. Dostupné online. Archivované 2011-12-13 z originálu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]