Preskočiť na obsah

The Terrible Old Man

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
The Terrible Old Man
The Terrible Old Man

Autor Howard Phillips Lovecraft
Pôvodný jazyk angličtina
Krajina vydania USA
Dátum 1. vydania originálu júl 1921
Literárny druh krátka poviedka
Literárny žáner horor
Slovenské vydania knihy

The Terrible Old Man (v preklade Desivý starec, česky vyšlo ako Hrůzný stařec) je krátka poviedka amerického spisovateľa sci-fi a hororu Howarda P. Lovecrafta. Napísal ju 28. januára 1920 a prvýkrát bola publikovaná v júli 1921 v amatérskej publikácii Tryout. Je prvou poviedkou, v ktorej Lovecraft použil svoje fiktívne Nové Anglicko a predstavil reálne neexistujúce mesto Kingsport.

Lovecraftov žiak Peter Cannon pohŕdavo opísal poviedku ako "len o málo viac ako pamflet proti prenikaniu ľudí, ktorých Lovecraft považoval za 'cudzincov,' čo boli imigranti z anglicky nehovoriacich krajín, ktorí prišli v 19. storočí ako lacná pracovná sila určená pre továrne rýchlo sa industrializujúcej Ameriky."[1]

Hrdinom poviedky je starý muž, ktorého obyvatelia Kingsportu volajú Desivec. Rozprávajú o ňom rôzne hrôzostrašné historky a považujú ho napriek schátranosti jeho príbytku za veľmi bohatého (platil vždy starými zlatými alebo striebornými mincami). V minulosti bol údajne kapitánom lode plaviacej sa po Indickom oceáne. Na záhrade mu stoja podivne otesané a pestro pomaľované balvany a v jednej z miestností, ako si niektorí šepkali, má zbierku záhadných fliaš s olovnicami, s ktorými sa často rozpráva, akoby to boli živí ľudia. Miestni sa mu preto širokým oblúkom vyhýbali.

Tohto starčeka sa rozhodne okradnúť trojica prišelcov Angelo Ricci, Joe Czanek a Manuel Silva. Boli to lupiči, pripravení z neho vymlátiť, kde má ukryté poklady. Ich nočná návšteva Desivcovho príbytku však nedopadla podľa ich predstáv...

V Kingsporte sa ešte dlho hovorilo o troch zohavených mŕtvolách, ktoré vyplavilo na pobrežie. A do Desivcovej zbierky pribudla trojica nových fliaš...

Desivý starec

[upraviť | upraviť zdroj]

Desivý starec sa objavuje aj v poviedke "The Strange High House in the Mist" v podstatne dobrotivejšej úlohe.

Má množstvo podobností s postavami, ktoré Lovecraft vytvoril neskôr, najmä s Josephom Curwenom, zlosynom v poviedke The Case of Charles Dexter Ward: Obaja boli veľmi starí, tak, že si už nikto nepamätal ich mladosť; boli vybavení vágne definovanými nadprirodzenými schopnosťami, ktoré sa točili okolo „uskladňovania“ mŕtvych v zvláštnych objektoch a možnosti ich vyvolania v prípade potreby; a mali prístup k prastarému obeživu zo vzácnych kovov (ako Whateleyovci v poviedke The Dunwich Horror).

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  • LOVECRAFT, Howard P.; JOSHI, S. T. (ed.). The Dunwich Horror and Others (9. vyd.). Sauk City, WI : Arkham House, 1984. ISBN 0-87054-037-8. Kapitola The Terrible Old Man.
  1. S. T. Joshi, Peter Cannon: More Annotated Lovecraft, str. 2.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku The Terrible Old Man na anglickej Wikipédii.
  • LOVECRAFT, Howard Phillips. Hrobka. Praha : nakladatelství Plus, 2010, 1. české vydanie. ISBN 978-80-259-0051-2. Kapitola Hrůzný stařec, s. 112-116. (česky)