The White Ship

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Biela loď
The White Ship

Autor Howard Phillips Lovecraft
Pôvodný jazyk angličtina
Krajina vydania USA
Dátum 1. vydania originálu november 1919 v The United Amateur (číslo 19) #2
Literárny druh krátka poviedka
Literárny žáner horor
Slovenské vydania knihy

The White Ship (v doslovnom slovenskom preklade Biela loď) je poviedka amerického spisovateľa žánrov science fiction a hororu Howarda Phillipsa Lovecrafta. Prvýkrát bola publikovaná v novembri 1919 v 19. čísle časopisu The United Amateur.

Na rozdiel od mnohých poviedok autora, "The White Ship" nie je priamo spojená s tzv. mýtom Cthulhu. Napriek tomu ju však nemožno z neho úplne vylúčiť, a to z dôvodu, že odkazuje na prastaré, bohom podobné entity. Celkový charakter a vyznenie "The White Ship" sa veľmi podobá na iný Lovecraftov tzv. „snový cyklus“, ktorý autor využil napríklad v románe The Dream-Quest of Unknown Kadath a poviedke "The Cats of Ulthar" (1920).

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavným hrdinom i rozprávačom poviedky je strážca majáka Basil Elton. Strážcom bol jeho otec i starý otec; v tých časoch ešte more v okolí križovalo množstvo plavidiel; dnes je more pusté. V snoch vídal tajomnú Bielu loď s podivným bradatým mužom, ktorý ho pozýval na palubu; jednej noci jeho pozvanie prijal a "po moste utkanom z mesačných lúčov" prešiel na palubu. Spoločne objavujú mystickú reťaz ostrovov nepodobných ničomu, čo existuje na Zemi.

Cestovali okolo krajiny Zar, sídla krásnych snov a predstáv, z brehov ktorej už niet návratu. Videli Thalarion, úžasné a zároveň hrozivé mesto divov, kde sú zhromaždené všetky záhady. Osvetlený prístav s obrovskou bránou Akariel lákal k návšteve, no ani tu sa nezastavili; v meste žili len šialenci a démoni a "ulice sa beleli nepochovanými kosťami tých, ktorí sa opovážili pozrieť do tváre mocnému Lathimu, vládcovi mesta". Biela loď pokračovala ďalej k pobrežiu krajiny Xura, zeme nedosiahnuteľných rozkoší; napohľad krásnej a lákavej, no pri bližšom pohľade smrtonosnej a prehnitej. Nakoniec dorazili do zeme Sona-Nyl, krajiny večnosti, kde konečne vystúpili na breh.

Basil Elton žil v Sona-Nyl, krajine podobnej pozemskému raju, celé veky. Po čase ho však prepadol nepokoj a túžba plaviť sa do Cathurie, krajiny nádeje, ktorú ešte žiaden človek nevidel; tajomný muž ho od nebezpečnej cesty odhováral, no Basil bol neoblomný. Táto krajina zázrakov mala ležať za čadičovými stĺpmi na Západe; namiesto nej sa však za stĺpmi zahalenými hmlou objavil koniec sveta: obrovský vodopád, ktorý Bielu loď pohltil.

Elton precitol na vlhkých kameňoch, ktoré lemovali polostrov s jeho majákom a videl skazu lode; prvýkrát maják neodviedol svoju prácu. Keď doň neskôr vstúpil, zistil, že sa v ňom nič nezmenilo; ani dátum v kalendári. Od tých čias už Basil Elton Bielu loď nikdy nevidel.

Publikačná história[upraviť | upraviť zdroj]

Poviedka bola publikovaná v anglickom jazyku v nasledovných zbierkach:[1]

 • The United Amateur (číslo 19) #2 – november 1919 (str. 30 – 33)
 • Weird Tales – máj 1927
 • The Dream-Quest Of Unknown Kadath – Ballentine Books, New York – 1970 (str. 220 – 228)
 • The Lurking Fear and Other Stories – Ballantine Books, New York – 1971 (str. 41 – 48)
 • Dagon and Other Macabre Tales – Arkham House, Sauk City, Wisconsin – 1987 (str. 36 – 42) (konečná verzia)
 • The Transition of H. P. Lovecraft: The Road To Madness – Ballentine Books, New York – 1996 (str. 53 – 58)
 • The Thing On The Doorstep and Other Weird Stories – Penguin Books, New York – 2001 (str. 21 – 26)
 • Waking Up Screaming: Haunting Tales Of Terror – Del Rey, New York – 2003 (str. 224 – 231)

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Poviedka bola upravená do podoby piesne hudobnou skupinou H. P. Lovecraft zo 60-tich rokov 20. storočia, hrajúcu psychedelic rock, pričom vyšla na ich rovnomennom albume.[2]

Poznámky a referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Poznámka: Väčšina zoznamu je citovaná z The H. P. Lovecraft Archive. Tento zoznam nemusí byť nutne kompletný.
 2. H. P. Lovecraft: H. P. Lovecraft [online]. allmusic.com (Rovi Corp), [cit. 2012-08-28]. Dostupné online. (anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

 • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku The White Ship (story) na anglickej Wikipédii.
 • LOVECRAFT, Howard Phillips. Hrobka. Praha : nakladatelství Plus, 2010, 1. české vydanie. ISBN 978-80-259-0051-2. Kapitola Bílá loď, s. 79 – 86. (česky)