Threave Castle

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Threave Castle

Threave Castle je hrad, ktorý sa nachádza v južnej časti Škótska v oblasti Dumfries a Galloway. Tento hrad stojí neďaleko mesta Castle Douglas na malom ostrovčeku Threave Island obklopený riekou River Dee.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Je možné, že Threave Island bol domovom starovekých vládcov, ktorí panovali v oblasti Galloway. Prvý hrad na tomto ostrovčeku bol zrejme vybudovaný po roku 1000 jedným z vládcov nad Galloway. Záznamy o tomto prvom hrade sú veľmi limitované, ale zdá sa, že pôvodný hrad bol roku 1308 zničený Edwardom Bruceom, bratom kráľa Roberta Brucea, ktorý porazil Gallowaycov.

V roku 1369 uspel Archibald (3. gróf Douglas) nad panstvom v Galloway. Archibald je viac známy pod menom „Archibald the Grim“, ktoré mu dali jeho nepriatelia v Anglicku.

Threave Castle bol vybudovaný Archibaldom roku 1370, aby bránil Galloway pred nájazdmi z Anglicka.

V roku 1440 sa 8. gróf Douglas dostal do konfliktu s kráľom Jakubom II.. To spôsobilo popravu 6. grófa Douglasa a jeho mladšieho brata. A pretože bol kráľ nadšený do delostrelectva, tak gróf Douglasových nechal upraviť obranu Threave Castle. To malo za následok zničenie väčšiny budov a časti samotnej veže. Kamene z týchto budov boli použité na stavbe obrannej steny, ktorá bola okolo ostrova. Väčšina stien bola ale zaplavená River Dee a dnes je možné vidieť len malé časti steny.

21. februára 1452 zavraždil Jakub II. 8. grófa Douglasa na zámku Stirling. 9. gróf Douglas pokračoval v odboji proti Jakubovi II. a v roku 1455 sa Jakub II. rozhodol zničiť celú rodinu Douglasových.

V roku 1526 sa hrad dostal do rúk rodiny Maxwellov (neskorších grófov z Nitsdale). Počas napoleonských vojen bol hrad používaný krátkodobo pre francúzskych zajatcov, ale už nikdy nebol znovu osídlený.

V roku 1913 sa vlastník Edward Gordon rozhodol venovať hrad do rúk štátu. Dnes je hrad v starostlivosti Historic Scotland.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Dnešný pohľad na hrad je trochu zavádzajúci, pretože súčasná hladina vody je nižšia. Ostrov v čase Archibalda zaberal približne jednu tretinu súčasného ostrova. Môže sa zdať, že tento hrad bol na ostrove osamotený. Toto zdanie je ale mylné, pretože hrad bol obklopený množstvom domov.

Vo vnútri hradu mali steny omietku a bola na nich navešaná látka a tapeta. Vo veľkej hale boli veľké okná, ktoré umožňovali dobrý priechod slnku a pekný pohľad na rieku River Dee

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Threave Castle na stránkach Historic Scotland Súradnice: 54°56′21″S 3°58′11″Z / 54,9392°S 3,9697°Z / 54.9392; -3.9697