Tivadar Puskás

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tivadar_Puskás
maďarský vynálezca
maďarský vynálezca
Narodenie17. september 1844
Pešť, Uhorsko
Úmrtie16. marec 1893 (48 rokov)
Budapešť, Uhorsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Tivadar Puskás

Tivadar Puskás (maď. Puskás Tivadar; * 17. september 1844, Pešť, Maďarsko – † 16. marec 1893, Budapešť) bol maďarský vynálezca, priekopník telefónu, vynálezca telefónnej ústredne.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Tivadar odišiel po smrti otca v roku 1866 do Anglicka. Neskôr pracoval pre Warnin Railway Construction Company v Sedmohradsku, najprv ako zástupca spoločnosti, neskôr ako hlavný inžinier pri výstavbe tratí. Neskôr pri príležitosti svetovej výstavy vo Viedni založil Puskásovu cestovnú agentúru, ktorá sa stala štvrtou na svete a prvou v Strednej Európe.

Od roku 1873 pôsobil Puskás v USA, kde spolupracoval s Thomasom A. Edisonom. Ešte predtým si ale kúpil pozemok v Colorade, kde sa pokúšal nájsť zlato. Keď sa dopočul o vynáleze A.G.Bella, kúpil si jeden telefón, rozobral ho a snažil sa ho zdokonaliť. Podľa Edisona bol Puskás "prvým človekom, koho napadla myšlienka na telefónnu ústredňu". Prvá ústredňa bola spustená do prevádzky na základe jeho plánov v roku 1878 v Bostone. Ďalšia bola postavená o rok neskôr v Paríži. Tivadar pôsobil v Európe ďalšie štyri roky ako obchodný zástupca Edisona. Tivadarovi tu pomáhal aj jeho brat Ferenc Puskás, s ktorým založili roku 1881 prvú ústredňu v Pešti. Roku 1886 minister Baross Gábor zoštátnil telefónnu sieť v Uhorsku a dal ju do prenájmu T. Puskásovi.

R. 1887 predstavil Puskás nový typ ústredne, ktorá sa stala revolučnou vo vývoji telefónnych ústrední. Jeho nasledujúcim vynálezom boli Telefonické správy, ktoré v mnohom predznamenali budúce rozhlasové vysielanie. Túto službu spustil v rodnej Pešti. Jeho vynález údajne umožňoval počúvať program pol miliónom poslucháčov, kým Edisonov telefón to umožňoval len päťdesiatim.

R. 1890 si Puskás patentoval kontrolované explózie, používané v stavebníctve a o dva roky neskôr si patentoval už spomínané Telefonické správy.

Tivadar Puskás zomrel v pomerne mladom veku na srdcový infarkt. Správu o jeho smrti rozniesol jeho vynález Telefonických správ, ktorý predbehol rádiové vysielanie o plných 30 rokov.

Haló[upraviť | upraviť zdroj]

K Tivadarovi Puskásovi sa viaže aj prvé použitie výrazu "Haló" v telefónnom rozhovore. Vyslovil ho jednému z pomocníkov pri skúšaní ústredne. "Hallom" znamená v maďarčine "počujem". Od vtedy sa tento výraz v angličtine rozšíril do celého sveta v podobe "hallo/hello".

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]