Tochni

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tochni

Tochni (po grécky: Τόχνη, turecky: Taşkent)[1] je dedina na Cypre, v regióne Larnaca. Leží v gréckej časti Cypru, zhruba v polovici cesty medzi mestami Larnaca a Lemesos. Dedina má celkom 322 obyvateľov.[2] Pred rokom 1974 sa skladali obyvatelia najmä z tureckých Cyperčanov, ktorí sa nazývali "Taşkent".[3] V roku 1974 bolo 85 z nich povraždených organizáciou EOKA-B.[4]

V centre dediny sa nachádza ortodoxný kostol Sv. Konštantína a Heleny. Tento kostol bol vybudovaný na mieste staršieho kostola, o ktorom sa hovorí, že ho založila svätá Helena, ktorá sa vracala zo Svätej Zeme a mala pri sebe kúsok "Pravého Kríža".

Dedina má tiež mešitu, madras a moslimské pohrebisko, ktoré sa nachádza vo východnej časti. Táto časť sa však nachádza v rôznom stupni rozkladu.

Dnes je dedina známa ako agroturistické miesto s možnosťami turistiky i cykloturistiky. Obyvatelia sa snažia renovovať domy, vystavané z kameňa do pôvodnej podoby.

Zdroje[upraviť | upraviť kód]

  1. . Dostupné online.
  2. Census 2001
  3. . Dostupné online.
  4. Paul Sant Cassia, Bodies of Evidence: Burial, Memory, and the Recovery of Missing Persons in Cyprus, Berghahn Books, 2007, ISBN 978-1-84545-228-5, str. 61.