Tomatillo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Plody

Tomatillo (tiež miltomato, mexická zelená paradajka, ang. husk tomato,[1] mexican groundcherry, large-flowered tomatillo alebo mexican husk tomato) je plod rastliny machovky dužinoplodej (Physalis philadelphica) z čeľade ľuľkovité.

Má v priemere okolo 5 cm, guľatá bobuľa je chránená blanitým obalom, ktorý je pred konzumáciou nutné odstrániť. Tomatilla sa zberajú spravidla ešte nedozreté, sa svetlozelenými sfarbením, pre svoju výraznú chuť pripomínajúcu citrusy tvoria dôležitú zložku mexických studených omáčok salsa verde alebo guacamole . Dozreté tomatillo má žltooranžovú, u niektorých odrôd až fialovú farbu, a konzumuje sa ako ovocie za surova, vďaka vysokému obsahu pektínu sa hodí aj na prípravu marmelád. Rastlina pochádza zo strednej Ameriky , Aztékovia ju pestovali už v 8. storočí , vďaka ľahkému pestovaniu sa rozšírila do teplých oblastí celého sveta, pestuje sa už aj v Indii , Austrálii alebo Afrike .[2][3]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. VALLADOLID, Marcela. Fresh Mexico: 100 Simple Recipes for True Mexican Flavor. [s.l.] : Potter/TenSpeed/Harmony, 2010. Dostupné online. ISBN 978-0-307-88553-1. S. 249.
  2. VALLADOLID, Marcela. Fresh Mexico: 100 Simple Recipes for True Mexican Flavor. [s.l.] : Potter/Ten Speed/Harmony/Rodale, 2010-10-13. Google-Books-ID: HoDXp_jP1MwC. Dostupné online. ISBN 9780307885531. (po anglicky)
  3. WebCite query result [online]. www.webcitation.org, [cit. 2019-01-12]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Tomatillo na českej Wikipédii.